بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1393/08/18 14:03:00
قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل:
به 40 کشور خدمات فنی و مهندسی صادر می‌کنیم
هم‌اکنون 88 پروژه فنی و مهندسی صنعت آب و برق در بیش از 20 کشور جهان توسط 30 شرکت ایرانی با اعتباری افزون‌بر چهار میلیارد و 357 میلیون دلار در حال اجرا است.
قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل گفت: به 40کشور جهان در حوزه صنعت آب و برق خدمات فنی و مهندسی صادر می‌کنیم.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "اسماعیل محصولی" روز یکشنبه (امروز) در پنل تخصصی توسعه صادرات که در حاشیه برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق تشکیل شد، با بیان اینکه هم‌اکنون 88 پروژه فنی و مهندسی صنعت آب و برق در بیش از 20 کشور جهان توسط 30 شرکت ایرانی با اعتباری افزون‌بر چهار میلیارد و 357 میلیون دلار در حال اجرا است، گفت: در زمان حاضر، به 40 کشور جهان خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق صادر می‌کنیم.
وی با بیان اینکه حدود دو میلیارد و 500 میلیون دلار پروژه برون‌مرزی در حال مذاکره و توافق برای تحویل به متخصصان ایرانی است، اظهار داشت: این درحالی است که یک میلیارد و 600 میلیون دلار پروژه نیز به پایان رسیده و تحویل شده است.
محصولی ادامه داد: اغلب این فعالیت‌ها در کشورهای اتیوپی، آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، سریلانکا، کنیا، عراق، عمان، کشورهای آمریکای لاتین، آفریقای جنوبی و ... بوده و این درحالی است که شرکت‌های ما باوجود تحریم‌ها با مشکلاتی همچون گشایش اعتبار و دیگر مسایل بانکی مواجه بوده‌اند.
وی با بیان اینکه وزارت نیرو در بخش توسعه صادرات تلاش می‌کند موانع و چالش‌های موجود بر سر راه شرکت‌های تولیدی و صادرکننده را از میان بردارد، افزود: وزارت نیرو با تعامل خوبی که با مجلس دارد، با ارایه راهکارها و پیشنهادهای سازنده به مجلس و دولت درصدد است در زمینه صادرات، مشکلات توسعه خدمات فنی و مهندسی را رفع کند تا بتوان هرچه بیشتر صادرات را گسترش داد.
وی افزود: در سال‌های 90 تا 93 توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی را داشته‌ایم به‌گونه‌ای که در چهارماهه ابتدای سال‌جاری سهم صادرات خدات فنی و مهندسی صنعت آب و برق از کل صادرات به 92.5 درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه مسئولان و دولت‌مردان مصمم هستند در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی رشد روزافزون داشته باشیم، ابراز امیدواری کرد: با افزایش سرمایه صندوق توسعه صادرات، سقف بیمه‌ای این صندوق پوشش مناسبی برای تمامی پروژه‌های صنعت آب و برق فراهم کند.
محصولی اضافه کرد: یکی از مشکلات موجود تامین مالی پروژه‌ها از محل منابع صندوق توسعه ملی است که امیدواریم با اصلاحیه‌ها و حمایت‌های به‌موقع دولت، بتوانیم به شرکت‌هایی که در مناقصه‌ها برنده می‌شوند، کمک کنیم تا بتوانند پروژه‌های خود را عملیاتی کنند.
وی با اشاره به توانمندی شرکت‌ها و متخصصان داخلی در کشورهایی که ماموریت دارند، خواستار توجه بیشتر رایزن‌های تجاری و اقتصادی با حضور در کشورهای محل ماموریت شد و افزود: انتظار داریم از رایزن‌های تجاری و اقتصادی با حضور در این کشورها، اطلاعات مناسبی را ازطریق سندیکاها به شرکت‌ها منتقل کنند تا این شرکت‌ها بتوانند حضور فعال‌تری را در بیرون مرزها داشته باشند.
وی با انتقاد از بروکراسی طولانی برای اعطای تسهیلات برای پروژه‌های برون‌مرزی، گفت: این نامه‌نگاری‌ها و کندی کار، گاه موجب از دست دادن پروژه‌ها خواهد شد.
قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل با بیان مشکلات گمرکی برای ورود و خروج خدمات فنی و مهندسی و همچنین مشکلات صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی و ارزی، ابراز امیدواری کرد: با حمایت همه‌جانبه دولت و مجلس این معضلات هرچه زودتر مرتفع شود.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: fallah