بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1393/08/02 01:34:00
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت نیرو خبر داد:
اجرای 31 پروژه آب و برق توسط پیمان‌کاران ایرانی در عراق
اعتبار این پروژه‎ها افزون‌بر یک میلیارد و 327 میلیون دلار است.
مدیرکل دفتر توسعه صادرات و خدمات فنی و مهندسی وزارت نیرو گفت: هم‌اکنون 31 پروژه آب و برق عراق با اعتباری افزون‌بر یک میلیارد و 327 میلیون دلار توسط پیمان‌کاران ایرانی در حال انجام است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "بهرام نظام‌الملکی" در حاشیه دیدار وزیر منابع آب عراق که با حضور نمایندگان انجمن‌ها و سندیکاهای بخش آب کشور در ساختمان وزارت نیرو انجام شد، با بیان اینکه کشورهای همسایه به‌ویژه عراق از توانمندی علمی شرکت‌های ایرانی به خوبی آگاه هستند و هم‌اکنون 31 پروژه آب و برق عراق توسط پیمان‌کاران ایرانی در داخل خاک این کشور در حال انجام است، اظهار داشت: اعتبار این پروژه‎ها افزون‌بر یک میلیارد و 327 میلیون دلار است.
وی با اشاره به دیدار خود با وزیر منابع آب عراق، گفت: در این دیدار مقرر شد ضمن حضور بیشتر شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های آب و برق عراق، از این پس پیمان‌کاران ایرانی پس از عقد قراردادهای اجرایی به‌جای استفاده از کالاهای اروپایی، از کالاهای ایرانی در بخش‌های صنعت آب و برق و فاضلاب عراق که دارای نشان استاندارد بین‌المللی بوده و از کیفیت بالایی نیز برخوردار است، استفاده کنند.
وی افزود: با این کار، بازار صادرات کالاهای آب و برق به دیگر کشورها رونق بیشتری خواهد یافت.
نظام‌الملکی با بیان اینکه افزایش حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های آب و برق عراق موجب رفع نیازهای برقی و آبی این کشور خواهد شد، گفت: افزون‌بر همکاری‌های عمرانی، مشارکت بین شرکت‌های عراقی و ایرانی موجب تبادل دانش فنی و انتقال تجربه‌های علمی خواهد شد.
به‌گفته وی، در آینده نزدیک شمار بیشتری از شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های آب و برق عراق به فعالیت خواهند پرداخت.
وی اظهار داشت: در این دیدار، از وزیر منابع آب عراق دعوت شد تا به اتفاق هیات همراه از نمایشگاه بین‌المللی آب ایران که 17 تا 20 نوامبر 2014 میلادی برابر با 26 تا 29 آبان‌ماه سال‌جاری در تهران برگزار می‌شود، دیدار کنند و با آخرین دستاوردهای شرکت‌های ایرانی در بخش آب و تاسیسات فاضلاب آشنا شوند.
"محسن الشمری" وزیر منابع آب عراق نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و ابراز امیدواری نسبت به اینکه این دیدار راه‌گشای ملاقات‌های بعدی باشد، گفت: من در مورد تجربه و توانمندی شرکت‌های ایرانی اطلاعات کافی دارم و ضمن خوشحالی از حضور توانمند شرکت‌های ایرانی در عراق، حمایت همه‌جانبه خود را از حضور متخصصان ایرانی در پروژه‌های آینده عراق اعلام می‌کنم.
وی با بیان اینکه در چهار سال آینده اصلاحات اراضی به میزان 17 هزار هکتار در عراق انجام خواهد پذیرفت، افزود: در چهار سال آینده بخش منابع آبی نیز، به یک میلیارد و 100 میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز خواهد داشت که امیدواریم حضور شرکت‌های ایرانی بیش از پیش در این پروژه‌ها حس شود.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از انرژی خورشیدی در منابع آبی بخشی از این پروژه‌ها خواهد بود.
وزیر منابع آب عراق با بیان اینکه یکصد سد در عراق نیازمند لای‌روبی هستند، گفت: امیدوار هستیم در بحث لای‌روبی سدها و همچنین احداث سه سد متوسط و ساخت یک دریاچه بزرگ در عراق که اطلاعات مربوط به آنها در آینده اعلام خواهد شد، از تجربه شرکت‌های ایرانی بهره‌مند شویم.
در این دیدار، نمایندگان انجمن‌ها و سندیکاها و شرکت های فعال در بخش آب و برق با اشاره به توانمندی‌های علمی و تخصصی متخصصان ایرانی و همچنین کارهای ارایه‌شده در سایر کشورها، آمادگی خود را برای انجام پروژه‌های آبی و برقی در کشور عراق اعلام کردند.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: fallah