بخش آب و فاضلاب
1393/07/27 12:12:00
سفیر آلمان در بازدید از تصفیه‌خانه فاضلاب شمال اصفهان:
عزم جدی جهت رفع مشکل آب در اصفهان وجود دارد
تغییر اقلیم در دهه 70 در آلمان منجر شد که رودخانه راین که بزرگ‌ترین رودخانه آلمان است، بسیار کم‌آب شود اما با اعمال مدیریت مصرف، رودخانه راین دوباره پرآب شد اما با این وجود، هم‌اکنون موضوع چگونه مصرف کردن آب در آلمان بسیار حایز اهمیت است به‌طوری که هر بخشی که بیشتر آب مصرف می‌کند، بهای بیشتری در قبال آب مصرفی می‌پردازد.
سفیر آلمان در تهران گفت: هم‌اکنون اراده و عزم قابل‌توجهی نزد مسئولان اصفهان جهت رفع بحران آب در این استان وجود دارد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "میشائیل فون انگرن اشتنبرگ" در جریان بازدید از تصفیه‌خانه فاضلاب شمال اصفهان، اظهار داشت: طی سفر به استان اصفهان و دیدار با استاندار و سایر مسئولان، نکته قابل‌توجه عزم راسخ جهت رفع مشکل آب اصفهان بود.
سفیر آلمان با اشاره به وقوع خشک‌سالی در ایران و اصفهان، بیان کرد: وقوع پدیده خشک‌سالی در ایران و استان اصفهان، منابع آب اصفهان را با تهدید مواجه کرده است و باید با اعمال مدیریت مصرف، تا حدودی آثار ناشی از پدیده خشک‌سالی را کم‌رنگ کرد.
به‌گفته وی، تغییر اقلیم در دهه 70 در آلمان منجر شد که رودخانه راین که بزرگ‌ترین رودخانه آلمان است، بسیار کم‌آب شود اما با اعمال مدیریت مصرف، رودخانه راین دوباره پرآب شد اما با این وجود، هم‌اکنون موضوع چگونه مصرف کردن آب در آلمان بسیار حایز اهمیت است به‌طوری که هر بخشی که بیشتر آب مصرف می‌کند، بهای بیشتری در قبال آب مصرفی می‌پردازد.
سفیر آلمان مباحث زیست‌محیطی را بسیار مهم خواند و خاطرنشان کرد: در زمان حاضر، مباحث زیست‌محیطی در اروپا بسیار حایز اهمیت است؛ موضوع ارتقای کیفی آب را نباید تنها ازطریق اعمال فناوری نوین و به‌کارگیری فناوری پیشرفته دنبال کرد بلکه برخورد با متخلفانی که زمینه‌های آلودگی آب را فراهم می‌کنند، باید در دستورکار قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نیز در جریان این بازدید گفت: در طول 24 سالی که از تاسیس شرکت آبفای استان اصفهان می‌گذرد، همکاری‌های قابل‌توجهی در زمینه‌های علمی و فنی میان ایران و آلمان صورت گرفته است و انتظار می‌‎رود در آبان‌ماه سال‌جاری که نمایشگاه بین‌المللی آب و فاضلاب در تهران برگزار می‌شود، شرکت‌های آلمانی حضوری فعال در این نمایشگاه داشته باشند.
مهندس "هاشم امینی" افزود: در زمان حاضر، 150 فقره تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور فعال است که از این رقم، 22 تصفیه‌خانه فاضلاب در استان اصفهان وجود دارد و این درحالی است که حدود 70 فقره تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور نیاز به بازسازی دارند.
وی افزود: آبفای استان اصفهان در چند سال اخیر با ارتقای تجهیزات تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در استان، درصدد ارتقای کیفیت پساب برآمده است تا با بازچرخانی آب، نیاز آبی برخی از بهره‌برداران حوزه زاینده‌رود را به‌نوعی برطرف کند.
مدیرعامل آبفای استان اصفهان به بازسازی شبکه فاضلاب در اصفهان اشاره کرد و گفت: بازسازی شبکه فرسوده فاضلاب اصفهان ازطریق فاینانس چینی و به‌کارگیری فناوری آلمانی در دستورکار قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان نیز گفت: نخستین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور در اصفهان راه‌اندازی شد و میان صنعت آب و فاضلاب و دانشگاه‌های اصفهان که یکی از مراکز معتبر علمی کشور محسوب می‌شوند، رابطه نزدیکی وجود دارد.
"میرمحمد صادقی" افزود: در زمان حاضر، دو مشکل اساسی وجود دارد؛ یکی وقوع پدیده خشک‌سالی و دیگری مدیریت حوزه زاینده‌رود و در چند سال اخیر وقوع پدیده خشک‌سالی، افزایش جمعیت، رشد سریع صنایع و عدم مدیریت صحیح آب مشکلات پرشماری در بخش آب استان اصفهان رقم زده است.
وی گفت: حوزه زاینده‌رود در دو استان مدیریت می‌شود درحالی که 93 درصد وسعت این حوزه در اصفهان و هفت درصد آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
به‌گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، در چند سال اخیر بارش در استان اصفهان درمقایسه با میانگین بلندمدت 20 درصد کاهش پیدا کرده و این امر چالش‌هایی را به همراه داشته است اما انتظار می‌رود با اعمال مدیریت یکپارچه، کاستی‌های پیشین مرتفع و خشکی زاینده‌رود مرتفع شود.
  • خبرنگار: سميرا خدري
  • منتشر کننده: fallah