بخش عمومي
1393/06/19 18:08:00
با حضور روسای جمهوری 2 کشور آغاز شد؛
بهره‌برداری رسمی از نخستين سد و نيروگاه ايراني در تاجيكستان
سد و نیروگاه 220 مگاواتی سنگ‌توده با توجه به مشکلات ناشی از کمبود شدید برق تاجیکستان در فصل سرما، منبع مطمئني براي تامين انرژي برق در اين كشور است و از این رو، از این طرح به‌عنوان نمونه موفقي از صادرات خدمات فني و مهندسي متخصصان توانمند ايراني یاد می‌شود.
بهره‌برداری رسمي از سد و نیروگاه سنگ‌توده 2 به‌عنوان "نخستين سد و نيروگاه ايراني در تاجيكستان"، امروز (چهارشنبه 19 شهريورماه 93) با حضور روسای جمهوری ایران و تاجیکستان به‌صورت ویدئوکنفرانس در کاخ ملت شهر دوشنبه پايتخت تاجيكستان آغاز شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، دكتر "حسن روحاني" كه براي شركت در نشست سران سازمان همكاري شانگهاي به تاجيكستان سفر كرده است، به‌صورت ويدئوكنفرانس دستور آغاز بهره‌برداري رسمي از سد و نیروگاه سنگ‌توده 2 را که با دانش و تلاش متخصصان ایرانی ساخته شده است، صادر كرد.
مهندس "مهران لطفي" مديرعامل شركت فراب نیز كه در اين آیین حضور داشت، در این‌باره گفت: سد و نیروگاه 220 مگاواتی سنگ‌توده با توجه به مشکلات ناشی از کمبود شدید برق تاجیکستان در فصل سرما، منبع مطمئني براي تامين انرژي برق در اين كشور است و از این رو، از این طرح به‌عنوان نمونه موفقي از صادرات خدمات فني و مهندسي متخصصان توانمند ايراني یاد می‌شود.
وي با بيان اينكه واحد نخست نيروگاه برق‌‌آبي سنگ‌توده 2 در تاریخ دهم دی‌ماه 1390 وارد شبکه برق جمهوری تاجیکستان شده است، گفت: مجموع برق تولیدشده در این نیروگاه تاكنون، بیش از 1.5 میلیارد کیلووات ساعت بوده است.
مديرعامل شركت فراب سپس گفت: با راه‌اندازي طرح سد و نيروگاه سنگ‌توده 2، توليد انرژي برق‌آبي جمهوري تاجيكستان به ميزان يك‌هزار گيگاوات ساعت در سال افزايش یافته است.
لطفي سپس درباره تاريخچه اين طرح گفت: براساس يادداشت‌تفاهمي كه دي‌ماه 1383 به امضاي وزیران نيرو و انرژي ايران و تاجيكستان رسيد، احداث سد و نيروگاه سنگ‌توده 2 در تاجيكستان به شيوه B.O.T (ساخت، بهره‌برداري و انتقال) و در مدت زمان پنج سال به ايران واگذار شد كه وزارت نيرو نيز شركت فراب را به‌عنوان تنها شركت ايراني داراي تجربه و تخصص در زمينه احداث نيروگاه‌هاي برق‌آبي بزرگ به‌عنوان متولي تاسيس شركت پروژه سد و نيروگاه سنگ‌توده 2 (سنگاب) انتخاب كرد.
وي افزود: هيات وزيران جمهوري اسلامي ايران نيز بانك توسعه صادرات ایران را به‌عنوان بانك عامل در اعطاي تسهيلات موردنياز براي اجراي طرح تعيين كرد و در اسفندماه سال 1384، آیین كلنگ‌زني احداث طرح با حضور ریيس‌جمهوری تاجيكستان و وزير نيروي وقت جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.
مديرعامل شركت فراب در ادامه گفت: پس از 58 ماه کار فشرده و شبانه‌روزی دست‌اندرکاران اجرای این طرح بزرگ، واحد نخست نيروگاه برق‌‌آبي سنگ‌توده 2 در دی‌ماه 1390 وارد شبکه برق جمهوری تاجیکستان شد و تولید انرژی در این نیروگاه آغاز شد.
لطفي درباره هزينه‌هاي ساخت اين سد و نيروگاه، گفت: هزينه‌هاي ساخت اين سد و نيروگاه از سوي بانك توسعه صادرات ايران به نمايندگي از جمهوری اسلامی ایران، دولت تاجیکستان و شرکت پروژه "سنگاب" (وابسته به شركت فراب)، تامین شده است.
براساس اين گزارش، ساختگاه سد و نيروگاه سنگ‌توده 2 در 180 كيلومتري جنوب‌شرقي دوشنبه و در استان ختلان، واقع شده است.
سد سنگ‌توده 2 از نوع خاكي با هسته رسي مركزي بوده و طول تاج آن 305 متر و عرض تاج آن 12 متر است.
اين سد با دارا بودن مخزني به حجم 66 ميليون و 500 هزار مترمكعب، 31 متر ارتفاع دارد.
نيروگاه اين سد نيز از نوع سطحي جرياني است و با دارابودن دو واحد 110 مگاواتي و درمجموع 220 مگاوات، سالانه يك‌هزار گيگاوات ساعت انرژي توليد مي‌كند.


 
  • خبرنگار: ابراهيم عبدالله زاده
  • منتشر کننده: fallah