بخش عمومي
1393/06/18 10:36:00
در دیدار وزیر نیرو و وزیر انرژی روسیه مطرح شد؛
همکاری 10 میلیارد دلاری ایران و روسیه در بخش نیروگاه‌های حرارتی
برنامه ما برای این مشارکت احداث هشت واحد نیروگاه جدید حرارتی به ظرفیت 2800 مگاوات (هر واحد به ظرفیت 350 مگاوات) است و بخش خصوصی این کشور پس از دریافت اطلاعات تا یک ماه آینده طرح پیشنهادی خود را برای اجرای این طرح‌ها ارایه خواهد داد.
وزیر نیرو گفت: بستر همکاری بین ایران و روسیه برای احداث نیروگاه‌های حرارتی به ارزش افزون‌بر 10 میلیارد دلار مهیا است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" روز سه‌شنبه (امروز) در دیدار "الکساندر نواک" وزیر انرژی روسیه و هیات کارشناسی، با استقبال از مشارکت این کشور در بخش احداث نیروگاه‌های جدید برق در ایران، گفت: برنامه ما برای این مشارکت احداث هشت واحد نیروگاه جدید حرارتی به ظرفیت 2800 مگاوات (هر واحد به ظرفیت 350 مگاوات) است و بخش خصوصی این کشور پس از دریافت اطلاعات تا یک ماه آینده طرح پیشنهادی خود را برای اجرای این طرح‌ها ارایه خواهد داد.
وی ادامه داد: چهار واحد از این نیروگاه‌ها در شهر بندرعباس، دو واحد در طبس و دو واحد در شهر جدید سهند خواهد بود و احداث دو واحد نیروگاه در تبریز نیز در مرحله مطالعه محیط زیستی قرار دارد.
چیت‌چیان با اشاره به استقبال ایران از مشارکت روسیه در بخش نوسازی نیروگاه‌ها، گفت: در زمان حاضر، این همکاری در دو نیروگاه رامین اهواز و شهید منتظری اصفهان قابل انجام است و بررسی‌ها درباره نیروگاه بندرعباس نیز در دست انجام است.
وزیر نیرو با اشاره به موضوع واردات و خرید برق از کشور روسیه، گفت: بر اساس نشست مشترک کشورهای ایران، روسیه و آذربایجان، در وضعیت کنونی بستر فنی برای انتقال برق ازطریق شبکه سراسری آذربایجان مهیا نیست و به این منظور باید یک خط جدید در کشور آذربایجان احداث شود.
در این نشست، "الکساندر نواک" وزیر انرژی روسیه با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری اقتصادی این کشور با ایران که در ماه اوت (مردادماه) امسال امضا شد، گفت: در این تفاهم‌نامه زمینه همکاری و مشارکت در بخش فنی و خدمات مهندسی نیز دیده شده و روسیه آماده است برای ساخت سه‌هزار مگاوات نیروگاه مذاکره تکمیلی را با ایران انجام دهد.
وی ارزش این همکاری‌ها را افزون‌بر 10 میلیارد دلار برآورد کرد و ادامه داد: برای این کار در چند مرحله با شرکت توانیر مذاکره لازم انجام شده و روسیه آماده است در بخش احداث و نوسازی در نیروگاه‌های بندرعباس، تبریز، طبس و اصفهان همکاری داشته باشد.
  • خبرنگار: امير جعفري آزاد
  • منتشر کننده: fallah