بخش انرژي
1393/06/05 19:05:00
رییس مجلس شورای اسلامی در آیین پایانی همایش بین‌المللی انرژی:
به سند راهبردی روشن در مورد انرژی نیاز داریم
پیش از این در برنامه پنجم توسعه راهبردهای لازم درباره بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور دیده شده و سرمایه‌گذاری مناسبی نیز در این مورد انجام گرفته است اما ما نیاز به یک راهبرد روشن و مشخص در این زمینه داریم.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: به یک سند راهبردی روشن در مورد انرژی نیاز داریم و دولت باید به یک راهبرد مشخص و شفاف در این زمینه برسد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، دکتر "علی لاریجانی" عصر امروز (چهارشنبه) در آیین پایانی دهمین همایش بین‌المللی انرژی در محل پژوهشگاه نیرو، یکی از مزیت‌های بزرگ ایران در زمینه انرژی و سرمایه‌گذاری در آن را وجود امنیت پایدار در این کشور عنوان کرد و گفت: ایران از نظر سیاسی کشوری خنثی نیست و از اقمار کشور بزرگ دیگری نیز به حساب نمی‌آید که امنیت آن را یک قدرت جهانی تامین کند و این امنیت از ساختار حکومتی و روال منطقی حاکم بر کشور ناشی شده است.
وی از ایران به‌عنوان یک کشور صاحب انرژی نام برد و ادامه داد: در سال 91 حجم کل منابع هیدروکربنی ایران معادل 364 میلیارد بشکه معادل نفت خام بوده که 43 درصد آن ذخایر نفتی و 57 درصد ذخایر گاز بوده است؛ این سرمایه انرژی برای یک کشور یک فرصت بزرگ است که باید درست استفاده شود.
رییس مجلس با بیان اینکه سمت‌گیری کشور در استفاده بهینه از منابع انرژی صحیح نیست، گفت: پیش از این در برنامه پنجم توسعه راهبردهای لازم درباره بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور دیده شده و سرمایه‌گذاری مناسبی نیز در این مورد انجام گرفته است اما ما نیاز به یک راهبرد روشن و مشخص در این زمینه داریم.
وی با بیان اینکه در زمان حاضر در زمینه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر در ابتدای راه هستیم، ادامه داد: این امر هم در برنامه توسعه کشور تاکید ویژه شده است اما در این زمینه نیازمند حضور توانمند بخش خصوصی هستیم.
لاریجانی با بیان اینکه خروج از رکود بحث روز عرصه سیاسی و اقتصادی کشور است، گفت: یک اصل اساسی در این زمینه، قدرت بخشیدن به تولید داخل و مشارکت بخش خصوصی در بحث انرژی است؛ برای نمونه هم‌اکنون در وزارت نیرو تشویق برای مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌ها انجام شده است اما اگر اعتبار لازم برای خرید تضمینی این سرمایه‌گذاری‌ها مهیا نباشد، انگیزه این بخش برای مشارکت از بین خواهد رفت.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب 100 میلیارد دلار در بودجه سال 93 برای بحث انرژی، ادامه داد: این میزان برای انجام برنامه‌های توسعه و بهینه‌سازی تولید و مصرف انرژی در زمینه‌های نفت و گاز و پتروشیمی پیش‎بینی شده بود که خوشبختانه برنامه‌ای از سوی وزارت نفت برای 80 میلیارد دلار مهیا و به شورای اقتصاد ارایه شده است.
وی با تاکید بر گسترش برنامه‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی، گفت: هم‌اکنون حدود 20 درصد برق کشور در بخش تولید و توزیع هدر می‌رود درحالی که باید تا پایان برنامه پنجم این رقم به 14 درصد می‌رسید که البته با روند کنونی این امر محقق نخواهد شد.
  • خبرنگار: امير جعفري آزاد
  • منتشر کننده: fallah