بخش انرژي
1393/06/05 18:28:00
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد:
لزوم افزایش بهره‌وری انرژی پیش از افزایش قیمت
احداث مسکن‌های مهر زمان مناسبی برای ایجاد واحدهای تولید برق و حرارت به‌صورت همزمان بود که این کار اتفاق نیفتاد و هم‌اکنون فرصت مناسبی است که در زمان احداث شهرک‌های جدید، در این مناطق واحدهای تولید برق و حرارت به‌صورت همزمان راه‌اندازی کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم افزایش بهره‌وری انرژی پیش از پرداختن به بحث‌های افزایش قیمت تاکید کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "محمدرضا نعمت زاده" روز چهارشنبه (امروز) در آیین پایانی دهمین همایش بین‌المللی انرژی در محل پژوهشگاه نیرو، گفت: جایگاه کشور ما در رابطه با انرژی به‌ویژه منابع هیدروکربوری به‌عنوان نخستین یا دومین کشور دارای منابع طبیعی روشن است و با توجه به اینکه مبحث اصلی این همایش بهره‌وری است، این موضوع جای کار زیادی دارد.
وی با تاکید بر اینکه ابتدا باید بهره وری را از خود آغاز کنیم، اظهار داشت: اگر این اتفاق رخ دهد، مردم راحت‌تر حرف ما را گوش داده و به آن عمل می‌کنند.
وی افزود: وزارت نفت می‌گوید 20 میلیون بخاری گازی در کشور وجود دارد که بهترین گرید موجود D است و اگر ما بتوانیم محصولی تولید کنیم که از گرید D به B برسیم، در مدت دو سال پول آن از محل سوخت صرفه‌جویی‌شده حاصل می‌شود.
وی با بیان اینکه من زمانی که نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی را راه‌اندازی کردم بابت این کار توبیخ شدم، گفت: اگرچه در آن زمان این کار توجیه اقتصادی نداشت، اما صرفه‌جویی و بهینه‌سازی را ما از خود آغاز کردیم و بازده را از 37 درصد به حدود 50 درصد رساندیم که خوشبختانه این موضوع اکنون به قانون تبدیل شده است.
وی خطاب به وزیر نیرو گفت: اگر من جای شما بودم، هیچ نیروگاه سیکل ترکیبی را بدون تکمیل آن راه‌اندازی نمی کردم زیرا ممکن است فرآیند آن به طول بینجامد.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون نیروگاه یک‌هزار مگاواتی برای چابهار طراحی شده است که افزون‌بر تولید برق قادر به تامین حرارت و آب شیرین‌کن است، اظهار داشت: احداث مسکن‌های مهر زمان مناسبی برای ایجاد واحدهای تولید برق و حرارت به‌صورت همزمان بود که این کار اتفاق نیفتاد و هم‌اکنون فرصت مناسبی است که در زمان احداث شهرک‌های جدید، در این مناطق واحدهای تولید برق و حرارت به‌صورت همزمان راه‌اندازی کنیم.
وی با بیان اینکه کشور از نظر شدت مصرف انرژی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد، یادآور شد: تا زمانی که در کشور تولید در اولویت نباشد و برق صنایع به نفع واحدهای مسکونی گران شود، وضع بهره‌وری بهتر از این نمی‌شود.
وی با درخواست اینکه برای یک زمان بلندمدت فرمولی برای قیمت حامل‌های انرژی تعیین شود تا سرمایه‌گذاران قادر به برنامه‌ریزی باشند، گفت: متاسفانه قیمت کنونی حامل‌های انرژی به‌صورت یک‌ساله است که سرمایه‌گذاران نسبت به آینده سرمایه خود و ایجاد بهره‌وری دچار ابهام می‌شوند.
وی ادامه داد: هم‌اکنون 53 هزار دستگاه کامیون با ظرفیتی بیش از 10 تن با عمر بالای 35 سال در جاده‌ها تردد می‌کنند که اگر اینها تبدیل شوند، در این بخش 80 درصد مصرف انرژی کاهش می‌یابد که طی سه سال سرمایه باز می‌گردد.
وی با بیان اینکه 92 درصد از منابع آبی در اختیار بخش کشاورزی است، گفت: برق ارزان‌قیمت این بخش موجب شده ات که کشاورزان به‌صورت شبانه‌روزی سفره‌های آب زیرزمینی را تخلیه کنند و انگیزه‌ای برای ارتقای بازده نداشته باشند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: ما علاقه‌مندیم که در این زمینه در خدمت وزارت نیرو باشیم و تعدادی از واحدهای صنعتی همچون مپنا ساخت توربین‌های بادی را آغاز کرده است.
وی خاطرنشان کرد: ما ابتدا باید بهره‌وری را از خود آغاز کنیم و بدون افزایش بهره وری اقدام به افزایش نرخ نکنیم.
  • خبرنگار: امیر منصوری
  • منتشر کننده: fallah