بخش انرژي
1393/06/05 11:36:00
مدیرعامل مپنا خبر داد:
رشد 80 درصدی تقاضای انرژی جهان طی 25 سال آینده
سالانه افزون‌بر 150 هزار میلیارد تومان در صنعت برق هزینه می‌شود اما تنها پنج تا شش‌هزار میلیارد تومان قبض برق صادر می‌شود.
مدیرعامل گروه مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) گفت: تقاضای مصرف انرژی در جهان تا سال 2040، حدود 80 درصد افزایش می یابد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، دکتر "عباس علی‌آبادی" امروز (چهارشنبه) در دومین روز همایش بین‌المللی انرژی در محل پژوهشگاه نیرو، گفت: سهم منابع اولیه در تامین انرژی طی سال‌های آینده تغییر می‌کند به‌طوری که سوخت مایع و سوخت هسته‌ای به‌تدریج کاهش و استفاده از گاز طبیعی و انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش می‌یابد.
وی افزود: سهم سوخت ذغال‌سنگ نیز در تامین انرژی جهان روند ثابتی را طی می‌کند.
وی ادامه داد: براساس آخرین آمار منتشرشده در سال 2014 که مربوط به تحلیل آمار سال 2010 است، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در بخش حمل‌ونقل چهار درصد و در بخش تولید برق 18 درصد است.
علی‌آبادی اظهار داشت: در سال گذشته میلادی شش میلیون و 500 هزار نفر در بخش انرژی تجدیدپذیر اشتغال ایجاد شده که بیشترین اشتغال نیز در حوزه انرژی خورشیدی بوده است.
وی با بیان اینکه 884 تراوات ساعت برق تجدیدپذیر در سال 2011 تولید شده است، گفت: در افق 1404 باید در کشور 24 هزار و 500 مگاوات ظرفیت انرژی تجدیدپذیر ایجاد شود.
وی با بیان اینکه افزون‌بر 70 درصد از پتانسیل‌های برق‌آبی کشور به بهره‌برداری رسیده و یا در حال احداث است، گفت: عمده این ظرفیت‌ها در حوزه رودخانه کارون است و شرکت آب و نیرو با ساخت سد و نیروگاه‌های زنجیره‌ای بر روی این رودخانه، از پتانسیل این رودخانه برای تولید انرژی برق‌آبی استفاده کرده است.
وی از صدور 12500 مگاوات مجوز اولیه برای بخش غیردولتی برای امکان‌سنجی ایجاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر خبر داد و گفت: هم‌اکنون ظرفیت نصب‌شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر 181 مگاوات است که 130 مگاوات آن نیروگاه بادی است.
مدیرعامل مپنا گفت: این شرکت نصب 250 مگاوات انرژی تجدیدپذیر را در دستورکار خود قرار داده که 100 مگاوات آن در دست اقدام است.
وی یادآور شد: توربین‌های 2.5 مگاوات ساخت داخل نیز در منطقه کهک قزوین نصب شده که تاکنون 20 مگاوات از این توربین‌ها نصب شده است و برق تولید می‌کند.
وی با انتقاد از قیمت پایین برق در ایران، گفت: سالانه افزون‌بر 150 هزار میلیارد تومان در صنعت برق هزینه می‌شود اما تنها پنج تا شش‌هزار میلیارد تومان قبض برق صادر می‌شود.
وی افزود: متوسط فروش نرخ برق 49 تومان است که با این نرخ‌های پایین نمی‌توان انتظار بهره‌وری و صرفه‌جویی را داشت.
وی خاطرنشان کرد: بیشترین تمرکز در موضوع برق تجدیدپذیر معطوف به نیروگاه‌های بادی و خورشیدی است که با رشد فناوری توربین‌های بادی و خورشیدی میزان قیمت تمام‌شده رو به کاهش است.
دومین همایش بین‌المللی انرژی امروز به کار خود پایان می‌دهد.
  • خبرنگار: امیر منصوری
  • منتشر کننده: fallah