بخش انرژي
1393/06/05 13:21:00
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر:
ایران قطب انرژی منطقه است
نگاه کشورهای همسایه برای تامین نیازهای انرژی کشورشان همواره به جمهوری اسلامی ایران بوده است و پتانسیل موجود در ایران اسلامی موجب خواهد شد تا در سال‌های آینده نیز این نگاه ویژه از جاذبه بیشتری برخوردار شود.
معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) از جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان قطب انرژی منطقه نام برد.
مهندس "غلامرضا خوش‌خلق" در حاشیه دهمین همایش بین‌المللی انرژی در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: آنچه موجب می‌شود که مهندسان و پژوهش‌گران خارجی برای شرکت در همایش‌هایی که در ایران برگزار می‌شود ابراز تمایل بیشتری داشته باشند‌، وجود پتانسیل‌های فراوان انرژی در ایران است.
وی ادامه داد: از ویژگی‌های جمهوری اسلامی ایران می‌توان به موقعیت اقلیمی و خاص جغرافیایی آن اشاره کرد که دارای منطقه سرد، منطقه گرم و خشک و منطقه رطوبتی بوده و هر منطقه مستعد انرژی خاصی است و پتانسیل‌های ویژه‌ای در آن نهفته است.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با اشاره به منابع غنی سوخت فسیلی در کشور و وجود پتانسیل عظیم انرژی‌های تجدیدپذیر، اظهار داشت: برگزاری همایش انرژی افزون‌ بر تبادل اندیشه در زمینه‌های مختلف علمی موجب می‌شود تا پتانسیل‌های نهفته علمی و فردی بسیاری نیز مورد شناسایی قرار گیرد.
وی اضافه کرد: وزارت نیرو دارای پشتوانه علمی و تحصیلی و تجربی بالایی درمقایسه با سایر وزارت‌خانه‌هاست که موجب می‌شود این وزارت‌خانه نسبت به بقیه شاخص باشد.
خوش‌خلق با بیان اینکه در اختیار داشتن منابع اصلی زندگی مردم یعنی آب و برق و میزان وابستگی جامعه به این دو نعمت الهی، این امکان را برای ما فراهم خواهد کرد تا بتوانیم خدمات حیاتی را به مردم ارایه کنیم، گفت: ارایه این خدمات زمینه‌ساز مردم‌داری و مدیریت تقاضا خواهد شد و به تبع آن منافع ملی، بخش وزارت نیرو و اقتصاد خانوار و اجتماع نیز در آن دخیل می‌شود.
وی با بیان اینکه وزارت نیرو افتخار خدمات‌رسانی دو نیاز عمده جامعه یعنی آب و برق مردم را برعهده دارد، گفت: وزارت نیرو دارای دو محور اصلی انرژی است؛ از برق می‌توان به‌عنوان زیرساخت انرژی الکتریکی یاد کرد و از سویی آب نیز به انرژی ارتباط پیدا می‌کند و می‌تواند موجب تولید انرژی الکتریکی شود؛ لذا هرچه بهره‌وری از این دو عامل بیشتر شود، منافع بیشتری عاید اقتصاد، اجتماع، صنعت و ... خواهد شد.
وی افزود: در تولید انرژی باید زیرساخت‌ها را اصلاح کرد، محور انتقال را مدنظر داشت و در بحث مصرف نیز باید در تمامی محورها حرکت‌های‌مان را تنظیم کنیم.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر اظهارداشت: در بحث انتقال و توزیع و مدیریت مصرف، تعامل با مصرف‌کنندگان موجب خواهد شد افزون‌بر منافع وزارت نیرو و منافع ملی و اجتماعی و تقویت بنیه اقتصادی کشور، بازده نیز افزایش یابد.
خوش‌خلق با برشمردن ویژگی‌های همایش بین‌المللی انرژی، گفت: یکی از ویژگی‌های برگزاری همایش بین‌المللی انرژی این است که از نظر زیست‌محیطی و استفاده از فناوری ما می‌توانیم هم مشتری باشیم و هم سازنده؛ وقتی کشوری با این میزان منابع انرژی وجود دارد، نگاه ویژه‌ای را برای رفع نیاز دیگران به‌دنبال خواهدکشید و به همین دلیل، وزارت نیرو از جایگاه ویژه‌ای در این میان برخوردار خواهد بود.
وی با بیان اینکه نگاه کشورهای همسایه برای تامین نیازهای انرژی کشورشان همواره به جمهوری اسلامی ایران بوده است، بیان داشت: پتانسیل موجود در ایران اسلامی موجب خواهد شد تا در سال‌های آینده نیز این نگاه ویژه از جاذبه بیشتری برخوردار شود.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: fallah