بخش برق
1393/04/11 12:45:00
بین شرکت تکنوپروم روسیه و برق منطقه‌ای آذربایجان امضا شد:
موافقت‌نامه توسعه 1400 مگاواتی نیروگاه‌های تبریز و سهند بناب
در جریان بازدید هفته جاری نمایندگان شرکت تکنوپروم از سایت‌های نیروگاهی بخاری تبریز و سهند بناب، نمایندگان این شرکت روسی با توجه به امکانات موجود از لحاظ زمین، سوخت، راه‌های ارتباطی و سایر شرایط موردنیاز، از آمادگی برای توسعه این نیروگاه‌ها و یا احداث واحدهای جدید نیروگاهی خبر دادند.
با امضای موافقت‌نامه میان مسئولان شرکت دولتی تکنوپروم اکسپورت روسیه و شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان، امکان احداث واحدهای نیروگاهی جدید به ظرفیت 1400 مگاوات در قالب طرح‌های توسعه نیروگاه‌های تبریز و سهند بناب فراهم می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در جریان بازدید هفته جاری نمایندگان شرکت تکنوپروم از سایت‌های نیروگاهی بخاری تبریز و سهند بناب، نمایندگان این شرکت روسی با توجه به امکانات موجود از لحاظ زمین، سوخت، راه‌های ارتباطی و سایر شرایط موردنیاز، از آمادگی برای توسعه این نیروگاه‌ها و یا احداث واحدهای جدید نیروگاهی خبر دادند.
در این موافقت‌نامه، پیشنهاد احداث دو واحد نیروگاه بخار با فناوری پیشرفته و سازگار با محیط زیست از نوع برج خنک‌کن با قدرت هر کدام 350 مگاوات در نیروگاه تبریز مطرح شد.
همچنین احداث دو واحد نیروگاه با ویژگی‌های یادشده در نیروگاه سهند بناب نیز پیشنهاد شده است.
در این موافقت‌نامه، شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان تقاضای انجام مطالعه، ارایه و اجرای راهکارهای لازم جهت بازیابی توان، افزایش بازده و کاهش خروج اضطراری واحدهای نیروگاه تبریز و سهند بناب را مطرح کرده است.
همچنین شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان با توجه به مصرف بالای سوخت مازوت در نیروگاه‌های یادشده، تقاضای انجام مطالعه و ارایه راهکارهای لازم را به شرکت روسی ارایه کرده است.
شرکت دولتی تکنوپروم اکسپورت روسیه، دارای سابقه 60 ساله در احداث نیروگاه‌های برق بوده و تاکنون در 54 کشور جهان فعالیت نیروگاهی داشته است.
  • خبرنگار: ليلا بالازاده
  • منتشر کننده: fallah