بخش عمومي
1393/03/01 12:37:00
در همایش سراسری فرماندهان بسیج صنعت آب و برق مطرح شد؛
نقش بسیج در ایجاد انگیزش برای توسعه صادرات خدمات آب و برق
در سال 92 تعداد 70 پروژه برون‌مرزی با اعتباری معادل سه میلیارد و 832 میلیون دلار توسط پیمان‌کاران صنعت آب و برق در دست اجرا و 39 پروژه با اعتباری معادل دو میلیارد و 343 میلیون دلار در حال مذاکره با کارفرمایان خارجی بوده است.
قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل گفت: بسیج می‌تواند در ایجاد انگیزش برای توسعه صادرات خدمات آب و برق نقش‌آفرینی کند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "اسماعیل محصولی" در همایش سراسری فرماندهان و مسئولان بسیج صنعت آب و برق کشور که از روز گذشته (چهارشنبه) در محل ستادی وزارت نیرو در حال برگزاری است، با تشریح عملكرد همكاري‌هاي بين‌المللي و صادرات آب و برق، گفت: بيش از 45 شركت ايراني صادركننده خدمات فني و مهندسي صنعت آب و برق هم‌اكنون در بيش از 40 كشور جهان فعال هستند.
وی اظهار داشت: مبادله‌های برق نيز هم‌اكنون بين ايران و كشورهاي مجاور نظير تركمنستان، پاكستان، ارمنستان، تركيه، عراق و ... برقرار است و با تبديل ايران به هاب منطقه‌اي برق، مي‌توان در آينده زمينه‌هاي گسترده‌اي براي مبادله‌های برق را در سطح كل خاورميانه، شمال آفريقا، روسيه و اروپا ايجاد کرد.
به‌گفته وی، در سال 92 تعداد 70 پروژه برون‌مرزی با اعتباری معادل سه میلیارد و 832 میلیون دلار توسط پیمان‌کاران صنعت آب و برق در دست اجرا و 39 پروژه با اعتباری معادل دو میلیارد و 343 میلیون دلار در حال مذاکره با کارفرمایان خارجی بوده است.
محصولی تصریح کرد: تعداد 224 پروژه نیز با اعتباری معادل یک میلیارد و 508 میلیون دلار تا پایان سال 92 به اتمام رسیده است.
وی افزود: اگرچه بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت، صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق در سال 92 با سهمی معادل 35.6 درصد رتبه دوم صادرات خدمات را پس از بخش مسکن به خود اختصاص داده‌اند، اما آمار تدوین‌شده توسط دفتر توسعه صادرات و صدور خدمات فنی و مهندسی این وزارت‌خانه نشانگر کسب رتبه نخست با سهمی معادل 46.8 درصد است.
وی با برشمردن برخی از برنامه‌های مهم عملیاتی سال 1393 در زمینه توسعه صادرات صنعت آب و برق کشور، برگزاري نشست‌های کمیته عالی صادرات برای بازتدوین سياست‌ها، راهبردها و برنامه‌های عملیاتی مختص توسعه صادرات صنعت آب و برق، برگزاري نشست‌های هماهنگي با مديران تشكل‌هاي بخش خصوصي در راستاي رونق‌بخشي به صادرات صنعت آب و برق، پيگيري امور پروژه‌های برون‌مرزي در دست اجرا و در حال مذاکره صنعت آب و برق، تدوين آيين‌نامه‌های حمایت از رقابت سالم در زمینه صادرات صنعت آب و برق، پيگيري امور همكاري‌هاي آبي و برقي با كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها، سازمان اقتصادي اكو و سایر كشورهاي همسايه و برگزاري كارگروه اصلي و تخصصی مقابله با تحريم و رسيدگي به امور پرونده‌های در دست بررسي را ازجمله این برنامه‌ها عنوان کرد.
وی همچنین از زمينه‌سازي براي افزايش حجم تجمعی اعتبار پروژه‌هاي در دست اجرا از مبلغ چهار ميليارد دلار به پنج ميليارد دلار خبر داد و گفت: بسترسازي برای احداث خطوط انتقال برق و توليد برق صادراتی با مشارکت بخش خصوصی و حمايت و پشتيباني از بخش خصوصي برای سرمایه‌گذاری مشترک با ساير كشورها در زمینه احداث کارخانه‌های تولید تجهیزات و قطعه‌های آب و برق از دیگر برنامه‌های مهم سال‌جاری است.
وی سپس با اشاره به نقش بسیجیان در توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق و اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، گفت: بسیجیان می‌توانند با اهتمام ویژه به امور و وظایف محوله و ایجاد انگیزش در مدیریت کلان کشور برای توسعه صادرات و اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، مشارکت در شکل‌گیری و مدیریت شرکت‌های خصوصی و تعاونی صادرکننده خدمات و محصول‌های صنعت آب و برق کشور و رصد مستمر وضعیت کشور ازطریق برگزاری همایش‌ها و نشست‌های علمی و کارشناسی مرتبط با پیگیری وضعیت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ارایه راهکارها به مسئولان نظام، در این زمینه نقش‌آفرینی کنند.
قائم‌مقام امور بین‌الملل وزارت نیرو تصریح کرد: تلفیقی سازگار از شعار سال 1393 مبنی بر اقتصاد، فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی همراه با با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، همزمان با تلاش مجدانه مدیریت دیپلماتیک و سیاست خارجی کشور برای احقاق حق ملت ایران در عرصه به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای ایران، متضمن آن است که دست‌اندرکاران صنعت آب و برق کشور اعم از بخش‌های دولتی و خصوصی اهداف پایداری، شامل بومی‌سازی تولید و حمایت از ساخت داخل، توسعه صادرات کالاها و خدمات صنعت آب و برق، دستیابی به فناوری‌های نوین مرتبط با انرژی‌های نو و تلاش برای تامین امنیت برق موردنیاز کشور و آب سالم آشامیدنی و سایر منابع آب برای توسعه صنعت و کشاورزی را در سرلوحه تلاش‌های خود قرار دهند.
وی افزود: این مجموعه از اهداف در اسناد چشم‌انداز صنعت مورد توجه جدی است و در راستای عملی کردن اهداف سال و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حیطه ماموریت‌های وزارت نیرو قرار می‌گیرد.
وی ابراز امیدواری کرد: این اهداف در اسرع وقت تحقق یافته و ایران در آستانه خودکفایی و دستیابی به اهداف مقدس اقتصاد مقاومتی و پایداری اقتصاد ملی قرار گیرد.
  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah