بخش برق
1393/02/08 18:30:00
در ديدار وزير خارجه نيكاراگوئه با وزیر نیرو مطرح شد:
دعوت از ايران براي سرمايه‌گذاري در بخش برق نيكاراگوئه
شركت‌هاي ايراني در 46 كشور جهان حضوري تاثيرگذار دارند و عملكرد شركت‌هاي ايراني و رضايت كشورها بيانگر اين است كه شركت‌هاي ايراني متناسب با استاندارهاي جهاني عمل كرده‌اند.
نیکاراگوئه از جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه‌گذاری در بخش برق این کشور دعوت کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، وزير نيروي كشورمان و وزير خارجه نيكاراگوئه بعد از ظهر امروز (دوشنبه) در محل ساختمان ستادی وزارت نیرو به‌منظور توسعه همكاري‌هاي دو کشور در بخش برق با يكديگر ديدار كردند.
در این دیدار، "ساموئل سانتوز لوپز" وزير امورخارجه نيكاراگوئه گفت: در زمانی نه‌چندان دور، روزانه 12 ساعت خاموشي داشتيم اما الان حدود نيمي از انرژي موردنياز خود را ازطريق انرژي‌هاي پاك مانند خورشيدي، بادي، بيومس و برق‌آبي تامين مي‌كنيم.
وي با بيان اينكه نياز برق در آمريكاي مركزي بسيار بالاست، افزود: با توجه به اين نياز بالا، توليد و فروش برق بسيار آسان است و سرمايه‌گذاران در اين بخش ضرر نخواهند كرد.
وزير امورخارجه نيكاراگوئه اظهار داشت: نيكاراگوئه در بخش انرژي‌هاي بادي پيشرفت خوبي داشته است و بنا دارد به‌منظور توازن و تنوع‌بخشی در تامين انرژي، نيروگاه‌هاي برق‌آبي و بيومس را با شتاب بيشتري توسعه دهد تا نسبت به نيروگاه‌هاي بادي به توازن برسد.
لوپز ادامه داد: برنامه‌ريزي كرده‌ايم كه تا سال 2019، معادل 90 درصد برق خود را در داخل نيكاراگوئه تامين كنيم كه تاكنون بیشتر نیاز برق اين كشور با سرمايه‌گذاري خارجي تامين شده است.
وي ضمن دعوت از بخش دولتی ايران به همراه بخش خصوصي براي سفر به كشور نيكاراگوئه به‌منظور آشنايي با فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در اين كشور، تاكيد كرد: از بخش دولتي، خصوصي و سرمايه‌گذاران ايراني براي حضور در صنعت برق نيكاراگوئه استقبال مي‌كنيم و اميدواريم كه شركت‌هاي ايراني حضوري فعال در صنعت برق این کشور داشته باشند.
وي تصريح كرد: فرصت‌هاي مناسبي براي سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ايراني در انرژي‌هاي پاك ازجمله خورشيدي، بيومس و برق‌آبي وجود دارد.
همچنين در اين ديدار، مهندس "حميد چيت‌چيان" وزير نيروي كشورمان با ابراز تمايل براي حضور سرمايه‌گذاران ايراني در نيكاراگوئه، رويكرد این کشور آمریکایی را در جهت استفاده از انرژي‌هاي پاك مناسب ارزيابي كرد و گفت: شركت‌هاي ايراني در 46 كشور جهان حضوري تاثيرگذار دارند و عملكرد شركت‌هاي ايراني و رضايت كشورها بيانگر اين است كه شركت‌هاي ايراني متناسب با استاندارهاي جهاني عمل كرده‌اند.
وي افزود: از پيشرفت‌هاي كشور دوست نيكاراگوئه خوشحال شديم و اگر سهمي هرچند اندك در پيشرفت اين كشور داشته باشيم، خوشحال‌تر مي‌شويم.
وي ضمن قبول دعوت وزير امور خارجه نيكاراگوئه، تصريح كرد: ما شركت‌هاي توانمند براي حضور در كشور نيكاراگوئه را شناسايي كرده و آنها را براي حضور در صنعت برق آن كشور ترغيب مي‌كنيم.
وي خاطرنشان كرد: هر كمكي كه از دست جمهوري اسلامي ايران برآيد، برای پیشرفت نیکاراگوئه کوتاهی نخواهيم كرد.
  • خبرنگار: امیر منصوری
  • منتشر کننده: fallah