بخش عمومي
1397/04/01 10:10:00
شعار روز نخست: "آب، آموزه‌های دینی و ملی و ارتقای آگاهی‌های عمومی"
یزدان‌پرست: اسلام تاکید ویژه بر صرفه‌جویی و دوری از بدمصرفی دارد/ لزوم بسیج همگانی برای صرفه‌جویی در مصرف آب
مشاور وزیر و مسئول امور فرهنگی وزارت نیرو گفت: نیاز است یک بسیج عمومی در کشور شکل بگیرد و همگان بر موضوع صرفه جویی واقف شویم.
حجت الاسلام علی یزدان پرست، مشاور وزیر و مسئول امور فرهنگی وزارت نیرو در گفت و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب درباره ارتقای آگاهی‌های عمومی در بخش صرفه‌جویی مصرف آب و نقش آموزه های دینی در این زمینه، اظهار داشت: در بحث مصرف و صرفه جویی به هر حال آموزه های دینی ما تاکیدات بسیاری در این زمینه داشته‌اند.
وی ادامه داد: در آموزه های دینی آماده است که مردم در خصوص استفاده از نعمات الهی با اعتدال رفتار کنند و تمام تلاش آنها این باشد که به اندازه نیازشان از این نعمات بهره ببرند و اگر افرادی از حد نیاز خود عدول کنند جزو اسراف گران قرار خواهند گرفت و باعث می شود که به آن جامعه ضرر بزنند.
حجت الاسلام یزدان پرست با اشاره به اینکه اسلام اهمیت ویژه ای به موضوع صرفه جویی در همه جوانب دارد، گفت: اگر از این اعتدال خروج شود و فردی در صرفه جویی رعایت نکند، آموزه های دینی ما بر تندی و خشم و غضب نسبت به این فرد تاکید داشته اند، چرا که این فرد با بد مصرفی حق دیگران را ضایع کرده است.
مسئول امور فرهنگی وزارت نیرو با بیان اینکه ایران اسلامی از نظر منطقه ای جزو مناطق خشک قرار گرفته است و هرساله در نزولات آسمانی کاهش داریم، اضافه کرد: در این مورد چاره ای جز صرفه جویی نداریم و باید به‌درستی از منابع طبیعی بهره ببریم
وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب که فرمودند «ما ایرانی ها مُسرف ترین مردم دنیا هستیم»، تصریح کرد: با توجه به اینکه رهبری معظم اطلاعات کامل و جامع از همه کشورها دارند، اینگونه فرمایش داشته اند و بایستی این جمله مهم تلنگری برای همه ی ما باشد.
حجت الاسلام علی یزادن پرست عنوان داشت: در بعضی استان‌ها حدود 30 درصد تلفات آب داریم که باید مسئولین از این هدر رفت جلوگیری کنند، چرا که وضع آب در کشور مناسب نیست و بایستی مردم و مسئولان وظایف خودشان را در این زمینه بخوبی انجام دهند.
مشاور وزیر در امور فرهنگی با اشاره به آیه قرآن کریم که آمده است «خداوند اسراف کنندگان را دوست ندارد»، افزود: این آیه نشان از خشم خدا دارد و بیانگر این است که حتی بنده ی خوب خدا هم باشید و به سمت بدمصرفی رجوع کنید، از محبوب بودن نزد خدا خارج می شوید.
وی گفت: با توجه به اینکه در مصرف برای مردم نتوانستیم به‌خوبی فرهنگ استفاده بهینه از نعمات الهی را تببین کنیم، نیاز است یک بسیج عمومی در کشور شکل بگیرد و همگان بر موضوع صرفه جویی واقف شویم.
حجت الاسلام یزدان پرست از اطلاع رسانی درست و مناسب در زمینه صرفه جویی به مردم گفت و بیان داشت: وزارت نیرو بایستی بعنوان یک سرباز در این عرصه وارد شود و با تبلیعات و اطلاع رسانی این اطلاعات مهم را در دسترس مردم قرار دهد.
  • خبرنگار: حمید محجوب
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر