بخش عمومي
1397/02/15 18:47:00
با حکم وزیر نیرو صورت گرفت؛
تأسيس «مركز امور اجتماعي منابع آب و انرژي» در وزارت نیرو/ استفاده از ظرفیت علوم اجتماعي براي پايدارسازي منابع آب و انرژي
با حکم وزیر نیرو «مركز امور اجتماعي منابع آب و انرژي» در وزارت نیرو تاسیس و محمد فاضلی به عنوان سرپرست این مرکز منصوب شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز در نشست شورای معاونین این وزارتخانه، محمد فاضلی، مشاور برنامه‌ريزي راهبردي و توسعه پايدار خود را به عنوان نخستین سرپرست این مرکز منصوب کرد.  
«مركز امور اجتماعي منابع آب و انرژي» كه امروز به عنوان بخش جديدي از ساختار سازماني وزارت نيرو فعاليت خود را آغاز مي‌كند نتيجه ضرورت‌هاي پايدارسازي منابع آب و انرژي كشور است.
منابع آب و انرژی در چند دهه گذشته از منظر فني، بررسي و درخصوص آن‌ها اقدام شده است. بخشي از اين رويكرد نتيجه الزامات دوران مديريت تأمين و عرضه آب و انرژي بوده است. امور اجتماعي منابع آب و انرژي در همان دوران مديريت تأمين و عرضه نيز بايد جايگاهي مناسب در نظام برنامه‌ريزي و اجراي سياست‌ها و اقدامات مرتبط با دو منبع حياتي آب و انرژي مي‌داشتند، اما جبران اين نقيصه در دوران کنوني كه به مديريت توأمان عرضه و مصرف و تقاضاي آب و انرژي اختصاص دارد، ضرورتي حياتي است.
پايدارسازي منابع آب و انرژي علاوه بر آن كه به رويكرد و دانش فني براي ايجاد و نگهداري سازه‌ها به‌منظور توليد و عرضه آب و انرژي نيازمند است، به دانش و رويكردي اجتماعي براي مديريت مصرف و تقاضا، ارزيابي پيامدهاي اجتماعي شيوه‌هاي تأمين و عرضه، بهبودهاي رفتاري در زمينه مصرف آب و انرژي، جلب مشاركت ذي‌نفعان در پايدارسازي اين منابع، بهبود شيوه‌هاي حكمراني و افزايش كارآيي استفاده از اين منابع در بهبود سطح رفاه و عدالت اجتماعي نيازمند است.
پايدارسازي منابع آب و انرژي به گستره وسيعي از علوم اجتماعي از جمله اقتصاد، جامعه شناسي، علوم سياسي، علوم حكمراني محيط‌زيستي، جغرافيا، علوم رفتاري، تاريخ و برخي رشته‌هاي ديگر نياز دارد تا بر اساس يافته‌هاي آن‌ها بتوان مسأله آب و انرژي را كه در ايران به مشكلاتي نظير بدمصرفي دچار است، مديريت كرد.
«مركز امور اجتماعي منابع آب و انرژي« با اهداف زير تأسيس مي شود:
  • توليد دانش اجتماعي تخصصي و جهت‌گيري شده به سمت مسائل منابع آب و انرژي در ايران
  • تربيت نيروي انساني مجهز به علوم اجتماعي براي به كارگيري در نظام حكمراني و مديريت منابع آب و انرژي
  • استفاده از يافته‌هاي علوم اجتماعي در جهت تحقق مديريت مصرف و تقاضاي انرژي و آب
  • بهبود تصميم‌سازي و تصميم‌گيري و نظام سياست‌گذاري عمومي در عرصه حكمراني و مديريت منابع آب و انرژي
  • اجرايي ساختن يافته‌هاي «علوم اجتماعي آب و انرژي» در كليه سياست‌ها، برنامه‌ها و طرح‌هاي وزارت نيرو و زيرمجموعه‌هاي تابعه.
محمدفاضلي كه از  روز 15 ارديبهشت 1397 به عنوان اولين رئيس اين مركز آغاز به كار مي كند، فارغ التحصيل مهندسي صنايع از دانشگاه صنعتي اميركبير (سال 1376) و داراي دكتري جامعه‌شناسي از دانشگاه تربيت مدرس تهران (1386) است.
او از سال 1386 تا 1390 عضو هيئت علمي دانشگاه مازندران و از سال 1393 تاكنون عضو هيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي تهران و در فاصله سال‌هاي 1392 تا 1396 نيز معاون پژوهشي مركز بررسي‌هاي استراتژيك رياست جمهوري بوده است. محمد فاضلي از 17 آبان 1396 «مشاور برنامه‌ريزي راهبردي و توسعه پايدار» وزير نيرو بوده است. در سابقه فعاليت‌هاي پژوهشي و آثار وي در زمينه امور اجتماعي منابع آب و انرژي طرح‌هایی همچون بررسي الگوهاي اجتماعي – فرهنگ مصرف برق خانگي در تهران بزرگ. بررسي نگرش ها و گرايشات روستائيان مخزن و پايين دست سد در مديريت يكپارچه آب و خاك در حوضه آبريز سد البرز در مازندران، صورت‌بندي مشكلات سازمان آب و برق خوزستان در بهره‌برداري از آب كشاورزي و گزارش ملي آب: گام اول در مواجهه با مسأله مديريت منابع آب ايران. شبكه مطالعات سياست‌گذاري عمومي دیده می‌شود.
 
 
 
 
 


  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر