بخش برق
1397/01/28 15:06:09
مديرعامل شركت توانير عنوان كرد
چالش‌هاي پيش روي شركت هاي توزيع برق در تابستان 97/ احداث تجديدپذيرها بر اساس برنامه توسعه ششم
مديرعامل شركت توانيرگفت: در سال جاري و به ويژه در فصل پيك، افزايش مصرف برق و كمبود نقدينگي از مهم‌ترين چالش هاي پيش روي شركت هاي توزيع نيروي برق كشور به شمار مي‌رود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ مديرعامل شركت توانير در نشست وزير نيرو با مديرعامل شركت هاي توزيع نيروي برق سراسر كشور گفت: امسال تابستان را سختي را پيش رو داريم؛ چرا كه نه تنها با افزايش مصرف مواجه هستيم بلكه با كمبود نقدينگي نيز بايد دست و پنجه نرم كنيم.
آرش كردي با اشاره به روش تعريف شده در بودجه سال جاري براي تخصيص منابع صنعت برق اظهارداشت: بر اساس قانون بودجه امسال، منابع صنعت برق ابتدا به حساب سازمان هدفمندي واريز و سپس به صنعت برق تخصيص خواهد يافت.
كردي تاكيد كرد: شركت توانير تمام تلاش خود را براي روان سازي جريان نقدينگي به كارخواهد بست تا در خدمت رساني به مردم خللي وارد نشود.
مديرعامل شركت توانير همچنين به لزوم مديريت مصرف برق و توجه جدي تر به اعمال راهكارهاي كاهش مصرف نيز پرداخت و گفت: امسال با توجه به كمبود بارش ها، ظرفيت كمتري از نيروگاه‌هاي برق آبي را در اختيار خواهيم داشت كه اين موضوع وظايف شركت هاي توزيع را در توجه به مديريت مصرف بيش ازگذشته سنگين تر مي كند.
وی همچنين از ضرورت نصب كنتورهاي هوشمند بر روي مولدهاي خود تامين و DG ها سخن گفت و يادآور شد: براي آگاهي از ميزان نقشي كه مولدهاي خود تامين و DG ها در تامين برق ساعت هاي پيك دارند، بايد براي اندازه‌پذير كردن و مانيتور اين سيستم‌ها، درهمين فرصت باقي مانده اقدام شود.
مديرعامل شركت توانير در عين حال با اشاره به رشد 3.3 درصدي مشتركان در سال 96، خاطرنشان كرد: اين درحالي است كه در سال گذشته با وجود رشد 3.3 درصدي مشتركان، افزايش 7.7 درصدي مصرف برق را شاهد بوديم كه اين موضوع حكايت از روند فزاينده مصرف در كشور دارد كه بايد با دقت در اين خصوص بررسي شود.
كردي تاكيد كرد: اگر اعداد و ارقامي كه براي مديريت مصرف در نظر گرفته شده است، محقق نشود، شرايط سخت ترخواهد شد.
مديرعامل توانير در عين حال به بحث تجديدپذيرها هم اشاره كرد و گفت: روند احداث تجديدپذيرها در استان‌هاي مختلف بايد بر اساس برنامه توسعه ششم پيگيري شود؛ چرا كه ظرفيت خاصي در برنامه براي توسعه تجديدپذيرها پيش بيني شده است .

  • خبرنگار: روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر