بخش برق
1396/10/20 10:45:00
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان:
کمبود 1300 مگاواتی تولید برق در استان‌های مازندران و گلستان/ اجرای 33 پروژه برقی برای مدیریت پیک تابستان سال آینده
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان با اشاره به کمبود هزار و 300 مگاواتی تولید برق در این مناطق، گفت: برای پیک تابستان سال آینده 33 پروژه برقی توسط شرکت در حال آماده سازی است.

حسین افضلی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، استان‌های مازندران و گلستان را جزو مناطق پرمصرف برق کشور دانست و افزود: در طی چند سال اخیر عمدتا بالاترین نرخ رشد مصرف به این دو استان اختصاص داشته است و در طی چهار سال اخیر نیز بیش از دو تا 3.5 برابر متوسط رشد مصرف کشوری، شاهد رشد مصرف در این مناطق بوده‌ایم.
وی ادامه داد: بدین منظور برای اینکه بتوانیم در زمان پیک تابستان سال 97 نیاز مصرف را پاسخگو باشیم و بدون اعمال خاموشی شرایط خوبی را برای مردم ایجاد کنیم نیازمند احداث شبکه و تامین منابع لازم هستیم تا قبل از شروع فصل تابستان پروژه‌ها را به سرانجام برسانیم.

اجرای 33 پروژه برقی برای مدیریت پیک تابستان سال آینده
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان با تاکید بر اینکه برای پیک تابستان سال آینده 33 پروژه برقی توسط شرکت در حال آماده سازی است، تصریح کرد: این دو استان جزو مناطق مسافرپذیر، گردشگرپذیر و دارای آب و هوای مرطوب هستند که در فصل تابستان کولرهای آبی پاسخگویی ایجاد سرمایش کافی نیستند و در نتیجه بایستی از کولرهای گازی استفاده کرد.
افضلی با اشاره به اینکه کولرهای گازی چندین برابر سیستم‌های سرمایشی آبی مصرف برق دارند، ادامه داد: به همین دلیل هر ساله در فصل تابستان شاهد رشد مصرف بی‌رویه برق بر اثر استفاده از کولرهای گازی در دو استان یاد شده هستیم که این امر باعث می‌شود مصرف این مناطق در فصل تابستان نسبت به سایر فصول سال 2.5 برابر افزایش یابد.
وی یادآور شد: هم اکنون پیک مصرف این دو استان هزار و 700 مگاوات است در صورتی که این عدد در تابستان امسال به چهار هزار و 113 مگاوات رسیده بود که یکی از دلایل اصلی افزایش 2.5 تا سه برابری منطقه در این بازه زمانی مربوط به بار سرمایشی است که توسط کولرهای گازی ایجاد می‌شود. به طور کلی این دو استان بعضا دو تا سه برابر متوسط افزایش بار کشور در پیک تابستان رشد مصرف را تجربه می‌کنند.

کمبود 1300 مگاواتی تولید برق در استان‌های مازندران و گلستان
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان بیشترین مشکلات برقی این مناطق را مرتبط با کمبود تولید دانست و افزود: این مناطق هم به دلیل نبود نیروگاه‌ کافی با کمبود تولید برق هزار و 300 مگاواتی روبه رو هستند بنابراین ناچار هستیم کسری خود را از شبکه سراسری تامین کنیم.
افضلی خاطرنشان کرد: شبکه سراسری نیز به دلیل برد مسافت تا نیروگاه افت ولتاژ ایجاد‌ می‌کند و این افت ولتاژ نیز در شرایط پیک مصرف باعث اعمال خاموشی در برخی از مناطق استان می‌شود.

نیروگاه نوشهر تابستان 97 وارد مدار خواهد شد
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان با تاکید بر اینکه برای برون رفت این معضل نیازمند احداث نیروگاه‌های جدید هستیم، اظهار کرد: هم اکنون نیروگاه نوشهر در دست اقدام است و در تابستان 97 وارد مدار خواهد شد.
وی افزود: همچنین نیروگاه‌های تولید پراکنده که دارای ماهیت پدافند غیرعاملی بوده و باعث کاهش تلفات می‌شود نیز در ولتاژ 290 کیلوولت در دستور کار گرفته است که تاکنون 58 مگاوات آن نصب شده و در حال تولید هستند و برای تابستان 97 نیز 90 مگاوات دیگر از این دست نیروگاه‌ها وارد مدار خواهد شد.
افضلی با بیان اینکه مناطق آمل و بابل استان مازندران نیازمند احداث نیروگاه‌های جدید هستند، تصریح کرد: از طرفی تعداد زیادی پروانه نیز صادر شده است که عمده آن‌ها مربوط به نیروگاه‌های 25 مگاواتی برای نقاط مختلف دو استان مازندران و گلستان است که در صورت به سرانجام رسیدن این طرح‌ها شرایط خوبی را برای برق این دو استان فراهم خواهند کرد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان عمده برق مصرفی این مناطق را مربوط به مشترکان خانگی و تجاری دانست و افزود: تاکنون اقدامات مدیریت مصرفی متعددی در بخش توزیع و برق منطقه‌ای انجام شده است و از طریق فرهنگ‌سازی، اطلاع رسانی از طریق رسانه ملی، آموزش دانش آموزان در مدارس، همکاری صنایع با شرکت در فصل تابستان بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم تا در فصل تابستان مشترکان خانگی و تجاری بتوانند بدون اعمال خاموشی از برق استفاده کنند.
 

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر