بخش آب
1396/09/13 09:30:00
ازسوی ساتبا انجام شد؛
نصب و بهره برداری از 153 هزار کنتور هوشمند برق در کشور/ 2500 مگاوات پیک‌سایی با نصب کنتورهای هوشمند
در پی ابلاغ پروژه‌های اقتصاد مقاومتی به سازمان بهره‌وری انرژی ایران (ساتبا)، در مجموع تا مهرماه 96 قریب به 153 هزار کنتور در تمامی شرکت‌های توزیع کشور نصب و حدود 187 هزار کنتور نيز جهت نصب به شرکت‌های توزیع نیروی برق تحویل داده شده است.


قریب به 153 هزار کنتور تا مهرماه 96 در تمامی شرکت‌های توزیع کشور نصب و حدود 187 هزار کنتور نيز جهت نصب به شرکت‌های توزیع نیروی برق تحویل داده شده است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، با ابلاغ پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در تیرماه سال 95 به سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) و انجام هماهنگی با معاونت نظارت بر توزیع شرکت توانیر، برنامه ریزی برای اجرا از مهرماه سال 95 آغاز و تا انتهای آن سال حدود 100 هزار کنتور هوشمند با اولویت مشترکان بزرگ و چاه‌های کشاورزی در 39 منطقۀ فعال نصب شد.
براساس اين گزارش، در مجموع تا مهرماه 96 قریب به 153 هزار کنتور در تمامی شرکت‌های توزیع کشور نصب و حدود 187 هزار کنتور نيز جهت نصب به شرکت‌های توزیع نیروی برق تحویل داده شد.
همچنين عملیات اجرایی تجهیز و راه‌ اندازی پنج مرکز کنترل نیز با ظرفیت 2/5 میلیون مشترک و نقطۀ اتصال (شامل مشترکان و جمع کننده‌های داده) آغاز و مراکز میزبان در شهرستان‌های مشهد، زنجان، بوشهر، اهواز و تهران با هدف ارائۀ خدمات به تمامی شرکت‌های توزیع برق کشور تجهیز و راه‌اندازی شدند.
گزارش ها حاکي از اين است که در طول اجرای این برنامه، برنامه ریزی و هماهنگی برای بهره‌گیری بهینه از اپراتورهای مخابراتی، همچنین استفاده از فیبر شرکت توانیر و نیز بستر ارتباطی شبکۀ دولت برای امن سازی و ایجاد بستر ارتباطی پرسرعت و مطمئن در دستور کار قرار گرفته و هم‌اکنون در برخی از مراکز اتصال به شبکۀ دولت و فیبر توانیر انجام گرفته و درحال بهره برداری می‌باشد.
گفته مي‌شود با نصب این تعداد کنتور هوشمند امکان مدیریت حدود 18 هزار مگاوات از بار شبکه فراهم شده و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری با استفاده از برنامه‌های متداول مدیریت بار در تابستان حداقل هزار و 500 مگاوات از پیک بار شبکه کاهش یابد و با تکمیل پروژه و نصب 400 هزار کنتور هوشمند مشترکان دیماندی این عدد با بالای دو هزار و 500 مگاوات پیک سایی برسد که صنعت برق را از سرمایه گذاری بیش از سه هزار مگاوات نیروگاه و شبکۀ انتقال فوق توزیع و توزیع بی‌نیاز خواهد کرد.
این گزارش می‌افزاید، در سال‌های اخیر مذاکرات و فعالیت‌های متعددی در زمینۀ واگذاری فاز دوم طرح فهام به بخش خصوصی انجام شده که ازجملۀ آن‌ها می‌توان به تهیه و ارائۀ گزارش درخصوص واگذاری طرح مذکور در قالب اپراتور ملی اندازه گیری، همکاری با شرکت توانیر در راستای تنظیم تفاهم نامه‌های سرمایه گذاری شرکت برق کرۀ جنوبی (KEPCO) در صنعت برق ایران و همکاری با شرکت برق چین (SGCC) و برخی شرکت‌های داخلی در عملیاتی سازی فاز دوم اشاره کرد.
همچنین در این گزارش به اشتغال بیش از یک هزار نفر در حوزۀ مهندسی، تولید تجهیزات و پیمان کاری نصب و بهره برداری اشاره شده است.
  • خبرنگار: امين حسيني
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر