بخش آب
1398/08/01 08:04:00
با برداشت 5000 متر مکعب رسوب؛
ظرفیت آب‌گذری رودخانه جاجرود افزایش یافت
مدیر امور منابع آب ورامین از افزایش ظرفیت آب‌گذری رودخانه جاجرود با لایروبی 5000 متر مکعب از رسوب رودخانه‌ای خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "محمد داودی" با اعلام این مطلب اظهار داشت: سیلابی شدن رودخانه جاجرود در سال‌های گذشته منجر به انباشت فراوان رسوب رودخانه‌ای شده که این امر علاوه بر کاهش ظرفیت آب‌گذری، باعث عبور کُند سیلاب، بالا آمدن سطح آب در محدوده اتوبان قم – گرمسار و تحت تأثیر قرار دادن سازه پل متقاطع رودخانه شده است.
وی افزود: با توجه به حساسیت این محور مواصلاتی، حجم بالای تردد وسایل نقلیه از آن و همچنین احتمال وقوع خسارات جبران ناپذیر، پس از هماهنگی‌های انجام شده با فرمانداری و اداره راهداری شهرستان ورامین، لایروبی رودخانه انجام و در نتیجه ظرفیت آب‌گذری در محل مذکور افزایش یافت.
مدیر امور منابع آب ورامین ادامه داد: با این اقدام حجمی در حدود 5000 مترمکعب لایروبی شده که این عملیات تا لایروبی کامل رودخانه جاجرود ادامه خواهد داشت.
داودی با تاکید بر ضرورت لایروبی مجاری آب‌های سطحی منطقه از جمله رودخانه‌های جاجرود، لات آجی و نهر طبیعی طغان – خاوه، تصریح کرد: آب‌گذری این رودخانه‌ها به واسطه انباشت رسوب و نخاله‌های موجود کاهش یافته است و لایروبی آنها نیازمند تخصیص اعتبار و در اختیار داشتن تجهیزات و امکانات لازم برای رفع تصرف بستر و حریم مجاری است.
  • خبرنگار: سپیده الهامی‌منش
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر