بخش آب و فاضلاب
1398/08/01 08:23:46
با هوشمندسازی چاه‌های کشاورزی صورت گرفت؛
صرفه‌جویی 20 درصدی برداشت منابع آب زیرزمینی در سبزوار
مدیر امور آب شهرستان سبزوار، از تجهیز 100 درصدی چاه‌های دارای پروانه کشاورزی به کنتور هوشمند و صرفه‌جویی 20 درصدی برداشت منابع آب زیرزمینی در این شهرستان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "محمد ثابتی مقدم" گفت: برای جلوگیری از برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی 100درصد چاه‌های دارای پروانه کشاورزی شهرستان سبزوار در استان خراسان رضوی مجهز به شمارشگر هوشمند شده‌اند.
مدیر امور آب شهرستان سبزوار افزود: با هوشمندسازی 1464 حلقه چاه کشاورزی در این شهرستان افزون بر 20 درصد حجم برداشت آب‌های زیرزمینی کاهش یافته است.
وی با اشاره به هوشمندسازی چاه‌های کشاورزی برای غلبه بر کم‌آبی افزود: هدف طرح هوشمند سازی چاه‌ها اعمال مدیریت بهینه برداشت‌های بخش کشاورزی از منابع آب زیرزمینی است.
ثابتی مقدم اظهار داشت: رشد روز افزون جمعیت از یک طرف و محدودیت منابع آبی از طرف دیگر طی سال‌های اخیر به دغدغه اصلی تامین آب تبدیل شده است و استفاده از روش‌هایی که به پایداری منابع آب و کاهش استفاده بی‌رویه منجر شود دارای اهمیت بسزایی است.
وی با اشاره به اینکه بخش اعظم کشاورزی به منابع آب زیرزمینی وابسته است، گفت: 55 درصد بخش کشاورزی به آب‌های زیرزمینی وابسته است و از این رو حیات کشاورزی در دست آب‌های زیرزمینی است، به همین منظور اجرای طرح هوشمندسازی چاه‌های کشاورزی در قالب طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آبی، یکی از مهم‌ترین راهکارهای صرفه‌جویی و بهینه‌سازی مصرف آب است.
  • خبرنگار: سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر