بخش آب و فاضلاب
1398/07/01 12:25:43
طبق تفاهم‌نامه شرکت آبفا و نظام مهندسی ساختمان اصفهان انجام می‌شود؛
تصفیه و بازچرخانی آب خاکستری در ساختمان‌های استان اصفهان
پروژه تصفیه و بازچرخانی آب خاکستری در ساختمان‌های استان اصفهان با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت آب و فاضلاب و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کلید خورد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزرات نیرو(پاون)، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: در حال حاضر، این تفاهم‌نامه برای الزام اجرایی آن، به کمیسیون عمران شورای شهر ارجاع داده شده است.
"هاشم امینی" افزود: بر اساس قانون توسعه و بهینه‌سازی آب شرب شهری و روستایی با ابلاغیه آیین‌نامه هیئت وزیران سازمان نظام مهندسی ساختمان با همکاری شرکت آب و فاضلاب و سازمان محیط زیست، مرکز بهداشت و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان مکلف شدند برنامه اجرایی تصفیه و بازچرخانی آب خاکستری را تدوین کنند.
وی اظهار کرد: این برنامه به صورت دقیق و جامع در 12 بخش تهیه شده که طبق ماده 7 آیین‌نامه مذکور شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی مکلف می‌شوند پس از تاییدیه نظام مهندسی ساختمان در شهرها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاها اقدام به نصب تاسیسات بازچرخانی آب ساختمان‌ها کنند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان ادامه داد: در چند سال اخیر، شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان اقدام به راه‌اندازی پیکج تصفیه آب خاکستری در دانشگاه اصفهان نموده است، علاوه بر اینکه مجموعه سیتی سنتر و دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با استفاده از پساب فاضلاب تصفیه‌شده گامی در جهت مدیریت مصرف آب برداشته‌اند.
وی افزود: برخی مصرف کنندگان از جمله تعدادی از مشترکان خانگی و ادارات آموزش و پرورش استان به صورت خودجوش و داوطلبانه به استفاده مجدد از آب خاکستری و پساب روی آورده‌اند که تجربه‌های موفقی در این زمینه حاصل شده است.
امینی با اشاره به اینکه نیمی از فاضلاب شهری در خانه‌ها تولید و تبدیل به آب خاکستری می‌شود، تصریح کرد: بازچرخانی آب خاکستری با توجه به تغییر اقلیم و وضعیت بحران آب ضروری است، چرا که به طور معمول، میزان تقریبی آب مصرفی در حمام بین  25 تا 50 لیتر، در استفاده از لباسشویی 10 تا 20 لیتر و 5 تا 15 لیتر در ظرفشویی است که این میزان آب مصرفی در یک واحد مسکونی می‌تواند در فرایند بازچرخانی آب خاکستری مورد استفاده قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر، متوسط سرانه مصرف آب در بخش خانگی در اصفهان حدود 150 لیتر برای هر نفر در شبانه‌روز است، خاطرنشان کرد: این میزان مصرف آب با توجه به اقلیم آب و هوایی اصفهان باید به ۱2۰ لیتر در شبانه‌روز کاهش یابد.
 وی تصریح کرد: برای برون‌رفت از تنش آبی و سازگاری با کم‌آبی، مدیریت مصرف آب یکی از راهکارهای مؤثر است و در این میان تصفیه، بازچرخانی و استفاده مجدد از آب خاکستری یکی از راهکارهای اصلی مدیریت مصرف آب محسوب می‌شود.
  • خبرنگار: سميرا خدري
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر