بخش آب
1398/07/01 08:46:43
بهره‌برداری از دو سد لاستیکی در مازندران تا پایان سال
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای مازندران از بهره‌برداری دو سد لاستیکی "لاریم" و "پازوار" در استان تا پایان سال جاری خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "حیدر داودیان" با اشاره به اینکه یکی از روش‌های مفید و کم‌هزینه برای مهار آب‌های سطحی احداث سدهای لاستیکی است، گفت: این سدها علاوه بر جلوگیری از تداخل آب شور دریا و آب شیرین، آب رودخانه‌ها را به گونه‌ای مهار می‌کنند که کشاورزان بتوانند از آب جمع شده پشت آنها به‌راحتی بهره‌برداری کنند.
وی، مزیت اصلی سدهای لاستیکی را عدم انباشت رسوب عنوان کرد و افزود: برخلاف سدهای بزرگ، هیچ رسوبی پشت این سدها جمع نخواهد شد و عمر مفید آنها بر اساس عمر لاستیک تعیین می‌شود. عمر مفید این سازه‌ها معمولا بین ۲۵ تا ۳۰ سال است و پس از آن با تعویض لاستیک می‌توان دوباره از آنها بهره‌برداری کرد.
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای به اولین سد لاستیکی ساخته شده در مازندران در سال ۱۳۷۵ اشاره کرد و گفت: در حال حاضر پنج سد لاستیکی با ظرفیت ۴ میلیون متر مکعب در دست بهره‌برداری است، همچنین چهار سد لاستیکی در دست اجراست که در سال ۹۸ حداقل دو مورد از آن یعنی سد لاستیکی لاریم که عملیات نصب لاستیک آن به پایان رسیده و سد لاستیکی پازوار که لاستیک آن در حال نصب است به بهره‌برداری می‌رسد.
داودیان ادامه داد: در صورت تامین منابع مالی دو سد دیگر نیز در نیمه اول سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی گردشگری و سازگاری با محیط زیست را از ویژگی‌های این سدها برشمرد و گفت: ضمن آنکه رسوبی در پشت این سدها انباشت نمی‌شود، با احداث کانال ماهی‌رو امکان عبور موجودات آبزی به بالادست و پایین‌دست نیز فراهم می‌شود.
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای مازندران تصریح کرد: علاوه بر احداث سد لاستیکی، اقدامات مهندسی رودخانه در بالادست و پایین‌دست سد نیز انجام می‌شود که این اقدام موجب تسهیل در عبور جریان به‌ویژه عبور سیلاب خواهد شد و در بالادست امکان ذخیره آب بیشتری را فراهم می‌کند.
داودیان در پایان با اشاره به برافراشته شدن سد لاستیکی در زمان بهره‌برداری و همچنین ارتفاع متوسط سدهای لاستیکی بین سه تا پنج متر و شیب کم رودخانه، از ساکنان مجاور این سدها خواست در زمان بهره‌برداری نسبت به رعایت مقررات به‌ویژه مسایل ایمنی توجه لازم را داشته باشند.
  • خبرنگار: امرالله براري
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر