بخش آب و فاضلاب
1398/04/27 14:31:14
با حضور مسئولان استانی؛
دو طرح آبرسانی در نکا افتتاح و کلنگ‌زنی شد
مجتمع آبرسانی نکا - بهشهر با اعتبار 65 میلیارد ریال افتتاح و کلنگ اجرای طرح آبرسانی به شهر نکا با پیش‌بینی 10 میلیارد ریال اعتبار به زمین زده شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، نماینده مردم شهرهای بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاح و کلنگ‌زنی این طرح‌ها که با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران، مدیرعامل آبفای شهری استان، فرماندار نکا و مدیران شهرستانی برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش کارکنان شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی گفت: با اجرای این دو طرح گام مهمی در برطرف شدن مشکلات منطقه برداشته شد.

"علی‌محمد شاعری"، با اشاره به اینکه میزان بارندگی در شرق مازندران نسبت به بخش مرکزی و غربی کمتر است، افزود: به همین دلیل مردم این شهر با کمبود آب مواجه هستند که برای برون رفت از این مشکل سه پروژه شامل تامین آب شرب 150 روستای منطقه،  آبرسانی از طریق سد گلورد و اجرای طرح‌های فاضلاب پیش‌بینی و تعریف شد که بخشی از آن در حال اجراست.

وی با بیان اینکه سد گلورد پس از 20 سال به بهره‌برداری رسید، اظهار داشت: در حال حاضر با بهره‌برداری از این سد کمبود آب کشاورزی مناطق پایین دست برطرف شده است.

شاعری ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود با ایجاد تصفیه‌خانه‌های آب در شهرهای نکا، بهشهر و گلوگاه از طریق سد گلورد بتوان 30 میلیون متر مکعب آب شرب برای 80 روستا و 5 شهر  و 70 میلیون متر مکعب آب برای اراضی کشاورزی تامین کرد.

وی با اشاره به افتتاح مجتمع آبرسانی نکا- بهشهر  و کلنگ‌زنی طرح آبرسانی به شهر نکا گفت: با افتتاح و کلنگ‌زنی این دو طرح کمبود و افت فشار آب برخی از مناطق شهر نکا برطرف می‌شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری مازندران نیز در این مراسم،  با بیان اینکه صددرصد شهرهای استان و 77 درصد روستاها از آب شرب بهره‌مند هستند، گفت: از سال‌های اخیر طرح‌های خوبی در بخش آب شهری و روستایی در حال اجراست.

"مجید عبدالهی"، ضمن اشاره به استفاده از آب‌های زیرزمینی برای تامین آب شرب تصریح کرد: در سال‌های اخیر با تعامل استاندار، نمایندگان و سایر مدیران، طرح جامع آب شرب مازندران برای استفاده از آب‌های سطحی تهیه و بر اساس آن استان به 9 زون و منطقه تقسیم شد.

وی، به عقب ماندگی مازندران در اجرای طرح‌های فاضلاب نسبت به میانگین کشوری اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر میزان بهره‌مندی مردم استان از این طرح‌ها 15 درصد و در کشور 51  است که با اتمام طرح‌های در دست اجرا امیدواریم این عقب ماندگی جبران شود.

مدیرعامل آبفای شهری مازندران ضمن اشاره به افتتاح مجتمع آبرسانی  نکا-بهشهر با هدف رفع کمبود آب و فشار مناطق مرتفع شهر نکا و نیز رفع مشکل کمبود آب شرب روستاهای چاله پل و آبلو  و برخورداری 6500 خانوار افزود: در این طرح یک حلقه چاه با آبدهی 90 لیتر در ثانیه حفر و تجهیز و ضمن احداث 3500 متر خط انتقال آب، 1300 متر خط انتقال برای آبرسانی به روستای چاله پل  و 2000 متر برای روستای آبلو ایجاد شد.

عبدالهی، استانداردسازی 150 انشعاب آب، احداث 200 کیلووات خط نیرو و 100 متر دیواره سنگی، اجرای 70 متر پرس افقی در کمربندی نکا را از جمله اقدامات صورت گرفته در این مجتمع عنوان کرد.

وی هدف از اجرای طرح آبرسانی به شهر نکا را افزایش توان تامین و رفع کمبود آب شرب مشترکان دانست و خاطرنشان کرد: در این طرح یک حلقه چاه با آبدهی 60 لیتر در ثانیه حفر و تجهیز، 50 متر خط انتقال آب  و 150 کیلووات خط انتقال نیرو احداث می‌شود و 4 هزار خانوار از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.

  • خبرنگار: بهمن آذرمنش
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر