بخش مناسبت ها
1398/04/23 14:06:00
امام جمعه مردم اهل سنت استان سیستان و بلوچستان:
می‌توان از تریبون نماز جمعه برای تشریح اهمیت مدیریت مصرف آب بهره گرفت
امام جمعه مردم اهل سنت استان سیستان و بلوچستان گفت: از تریبون نماز جمعه و مبلغان می‌توان برای تشریح اهمیت صرفه جویی و لزوم مدیریت مصرف آب بهره گرفت و اقدامات مناسب و آموزش مدیریت مصرف در بین نمازگزاران انجام داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی در نشست با سید عبدالله مقدم مسئول نظارت و ارزیابی امور فرهنگی و دینی وزارت نیرو و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان افزود: مدیریت مصرف آب نباید به زمان‌هایی مشخص محدود شود، بلکه باید به‌صورت مستمر عنوان شده و در راستای فرهنگ سازی گام برداشته شود.
وی ضمن ابراز خرسندی از پرشدن سدها در سیستان و بلوچستان به‌خصوص چاه نیمه‌ها در سیستان و سد زیردان در بلوچستان گفت: به لطف خدا بر اثر بارندگی‌ها ذخیره‌سازی آب از وضعیت مناسبی برخوردار است و کشاورزی منطقه سیستان رونق پیدا کرده است، اما همچنان مردم در بسیاری از شهرها و روستاهای استان با مشکل کمبود آب رو‌به‌رو هستند و امید است با تلاش مضاعف در روستاهای جنوبی استان نیز با ساخت سدهایی مانند پیشین و زیردان از هدررفت آب جلوگیری کرد.
وی در ادامه گفت: اکنون که سدها و چاه نیمه‌ها پر آب است باید جهت عدم تبخیر آب تدبیری اندیشیده شود و آن را به درستی مدیریت کرد.
در ادامه، "عبدالاحد ریکی" مدیرعامل شرکت آبفار استان سیستان و بلوچستان گفت: شرایط ایران ایجاب می‌کند به دنبال راهکارهایی برای حل بحران آب در کشور باشیم.
وی با اشاره به محدود بودن میزان آب قابل دسترس افزود: در شرایط اقلیمی ایران که بارندگی‌ها روز‌به‌روز کاهش پیدا می‌کند، بالا بودن سرانه مصرف موجب می‌شود تعادل تقاضا و آب در دسترس از بین برود.
مدیرعامل شرکت آبفار استان سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه می‌بایست در این شرایط مدیریت مصرف را در اولویت قرار دهیم، کاهش تلفات آب، اجرای روش‌های اجتماعی و فرهنگی، ساخت و استفاده از تجهیزات کم‌مصرف، اصلاح قیمت‌ها و تدوین قوانین و مقررات را پنج راهکار ضروری مدیریت مصرف آب عنوان کرد.
  • خبرنگار: نازنین کاوه بیرجندی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر