بخش برق
1398/04/03 14:15:00
استان‌های پرمصرف و خوش مصرف برق در روز سوم تیرماه کدامند؟/ مصرف برق 7 استان در وضعیت قرمز قرار گرفت
نقشه مصرف دركشور نشانگر آن است كه استان‌هاي هرمزگان، سمنان، مركزي، كردستان، زنجان و كلانشهرهای تهران و مشهد جزو مناطق پرمصرف كشور و در محدوده قرمز قرار دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رنگ قرمز در اين نقشه نشان دهنده مناطقي است كه ميزان مصرف برقشان به بيش از حد مجاز رسيده است و از اين رو ضروريست ساكنين اين نواحي با كاهش حداقل 10 درصد از برق مصرفي خود شرايط را براي تداوم تامين برق پايدار در اين بخش‌ها امكان‌پذير کنند.
نقاط زرد در این نقشه که دقایقی پیش منتشر شده نشان دهنده مناطقي است كه مصرف برق آنها روبه افزايش است. هم اكنون خراسان رضوي، شمال كرمان، استان اصفهان، بوشهر، همدان، قزوين و آذربايجان‌شرقي در محدوده زرد و هشدار قرار دارند و مشتركان در اين مناطق مي‌توانند با كاهش حداقل پنج درصد از ميزان برق مصرفي خود، در وضعيت  سبز و پايدار قرار گيرند.
همچنین نقاط سبز در نقشه استان‌هايي را با مصرف متعادل و عادي نشان مي‌دهد و بيانگر آن است كه مشتركان در اين مناطق با صنعت برق همكاري بيشتري دارند.
برپايه اين گزارش، مشتركان مي‌توانند براي كاهش ميزان مصرف برق در پيك روزانه كه از ساعت 12 تا 16 تعيين شده است از دور كند كولرهاي آبي استفاده، كولرهاي گازي و ساير وسايل سرمايشي را روي درجه 24 تنظيم كنند.
همچنين مشتركان با عدم استفاده همزمان از وسايل برقي پرمصرف مانند اتو، جارو برقي، ماشين ظرفشويي و لباسشويي در ساعت‌هاي مذكور و يا انتقال آن به ساعت‌هاي پاياني شب يا اوائل صبح، مي‌توانند در كاهش مصرف برق نقش بسزايي داشته باشند.

  • خبرنگار: روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده: رسول صادقی/ دبیر خبر