بخش برق
1398/02/30 15:13:00
بهره‌برداری از طرح برق‌رسانی به 3 روستای شهرستان بیجار در کردستان
در راستای ارائه خدمات به روستانشینان استان کردستان، پروژه برق‌رسانی به روستاهای "خیرآباد"، "علی‌سرخ" و "قورت‌دره" شهرستان بیجار با اعتباری بالغ‌بر هفت میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی چهل امیرانی" مجری طرح برق‌رسانی روستایی شرکت توانیر در آیین بهره‌برداری از این پروژه گفت: پیش از انقلاب تعداد 4367 روستای کشور از نعمت برق برخوردار بودند که خوشبختانه این رقم در حال‌حاضر به حدود 57 هزار و 300 روستا رسیده است.
وی ادامه داد: در طول 40 سال پس از انقلاب در هر روز به چهار روستا برق‌رسانی شده است و شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان یکی از شرکت‌های سرآمد برق‌رسانی به روستاهای فاقد برق در کشور است .
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان نیز در این آیین با بیان اینکه هر جا اثری از فعالیت و حیات مشاهده می‌شود، حضور صنعت برق ملموس و تأثیرگذار است، گفت: خوشبختانه تمامی روستاهای بالای 10 خانوار در سطح استان کردستان از نعمت برق برخوردار شده‌اند.
"هیوا لهونیان" با اشاره به اینکه در برخی موارد روستاهای زیر 10 خانوار استان نیز به‌دلیل اهمیت کسب و کار روستایی به‌ویژه کشاورزی برق‌دار شده‌اند، تصریح کرد: با توجه به اهمیت موضوع مهاجرت معکوس به روستاها بایستی بهبود شرایط اقتصادی و افزایش آمار اشتغال روستاییان عزیز مورد توجه قرار گیرد.
شایان ذکر است، روستاهای خیرآباد و علی‌سرخ در سال‌های گذشته خالی از سکنه و فاقد برق بود که پس از بازگشت روستاییان به روستا، تأمین برق این روستاها و همچنین پروژه برق‌رسانی به سایت جدید روستای قورت‌دره که به‌دلیل سخت‌گذر بودن سایت قدیم روستا و مشکلات اهالی در این خصوص، جابه‌جا شده بود، در اولویت برنامه‌های شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان قرار گرفت.
برق‌رسانی به این روستاها شامل احداث 7361 متر خط فشار متوسط هوایی به ارزش چهار میلیارد و 895 میلیون ریال و احداث سه دستگاه پست 50 کیلوولت آمپر به ارزش یک میلیارد و 327 میلیون ریال و احداث 1453 متر خط فشار ضعیف هوایی به ارزش 821 میلیون ریال است.
این گزارش حاکی است، پس از اجرای این سه طرح، تعداد روستاهای برق‌دار شهرستان بیجار به 238 روستا افزایش یافته و بیش از 233 روستای این شهرستان از مزایای طرح تکخوانی کنتور برق برخوردار شد.
  • خبرنگار: هانا نقشبندی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر