بخش آب
1398/02/14 12:54:00
برگزاری نخستین نشست رویکرد اجتماعی و پایدارسازی منابع آب و انرژی؛
یارانه‌های آب و انرژی فاصله فقر را افزایش مي‌دهد/ تعامل وزارت نیرو با آژانس‌های سازمان ملل برای بومی‌سازی مطالعات اجتماعی آب و انرژی
مشاور وزیر نیرو و سرپرست مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی گفت: طبق پژوهش‌های انجام شده، دهک دهم جامعه ۲۶ درصد و دهک اول، یک درصد یارانه‌های انرژی کشور را استفاده می‌کنند، یعنی سیاست کشور در بخش یارانه‌های آب و انرژی نه تنها سیاست فقرزدایی نیست، بلکه فاصله فقر را هم افزایش مي‌دهد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد فاضلی" امروز شنبه در نخستین نشست جامعه، آب و انرژی در سالن اجتماعات ستاد وزارت نیرو با اشاره به اینکه طرح عمومی کردن دانش اعداد سیاستی در وزارت‌نیرو آغاز شده است، افزود: در حوزه آب و انرژی با اعداد سر و کار داریم، زمانی که این اعداد، اجتماعی می‌شوند در ذهن سیاستگذار اثرگذار خواهند بود.
وی اظهار کرد: برای آغاز یک فعالیت سامان یافته با محوریت گفتگوی اجتماعی فراگیر درباره مسائل آب و انرژی، به‌زودی نشستی را با سمن‌ها در راستای تعامل با آنها برگزار خواهیم کرد.
سرپرست مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو، انجام طرح پیوست اجتماعی فعال این وزارتخانه را یکی دیگر از اقدامات این مرکز عنوان کرد و افزود: شورای عالی محیط زیست مصوبه‌ای دارد که شماری از طرح‌های آب و انرژی کشور را مشمول انجام مطالعات ارزیابی محیط زیستی استراتژیک کرده است، پس از پیگیری‌های این مرکز، وزیر نیرو موافقت کرده تا همان طرح‌هایی که در مصوبه شورای عالی محیط زیست مشمول ارزیابی‌های زیست محیطی شده‌اند، مشمول ارزیابی‌های اجتماعی هم قرار گیرند.
فاضلی اضافه کرد: شرح خدمات مطالعات اجتماعی طرح مذکور نوشته شده و در تلاش هستیم تا به سمتی برویم که مرکز امور اجتماعی به عنوان همکار در وزارت، در بررسی فعالیت‌های اجتماعی و تحلیل اجتماعی طرح‌های آب و انرژی فعالیت کند.
وی همچنین از طراحی برنامه تعامل با سازمان‌های بین‌المللی در تهران برای همکاری در زمینه بومی‌سازی دستاوردهای آنها درخصوص مطالعات اجتماعی حوزه آب و انرژی خبر داد.
مشاور وزیر نیرو در ادامه عنوان کرد: تولید و ساخت مجموعه مستند ۳۱ قسمتی داستان روشنایی که از دی ماه گذشته آغاز شده به پایان رسیده و به زودی از طریق رسانه‌ها نمایش داده خواهد شد.
وی از تمامی متخصصان آب و انرژی کشور که دغدغه پایدارسازی این منابع را دارند دعوت کرد ارتباط خود را با این مرکز توسعه دهند تا این مرکز نیز با تبدیل شدن به یک هاب بتواند ارتباطات خود را با حوزه عقلانیت و توسعه پایدار کشور در زمینه آب و انرژی گسترش دهد.


نظام فعلی یارانه‌ها منجر به افزایش نابرابری در جامعه شده است
 کارشناس اقتصاد اجتماعی گفت: نظام فعلی یارانه ای نه تنها فقر زدا نیست بلکه منجر به افزایش نابرابری بین مردم شده است.
«علیرضا عبدالله زاده» در نخستین نشست رویکرد اجتماعی و پایدارسازی منابع آب و انرژی در وزارت نیرو افزود: نظام فعلی یارانه ای اختلاف طبقاتی را در کشور تشدید کرده است.
این کارشناس اقتصاد اجتماعی با بیان اینکه چالش اصلی اصلاح یارانه های انرژی، گرفتاری در تناقض بهره مندی و سهم است، توضیح داد: یعنی اینکه اکنون ثروتمندان بالاترین یارانه ها را دریافت می کنند درحالی که کمترین هزینه آب و برق را می پردازند که باید برای اصلاح این نابرابری، بطور جدی اقدام کرد.
عبدالله زاده گفت: میزان بهره مندی دهک دهم از یارانه ها 26 برابر دهک اول است در حالی که سهم هزینه‌های انرژی از کل هزینه خانوار دهک اول، 2 برابر دهک دهم است.
به گفته وی، سهم دهک های مختلف جامعه از منابع آب و انرژی با هم برابر نبوده و همین موضوع سبب شده نابرابری ها گسترش یابد.
این کارشناس اقتصاد اجتماعی به وجود 640 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در کشور اشاره کرد و ادامه داد: سهم هر فرد از این میزان یارانه پنهان هشت میلیون تومان است .
عبدالله زاده افزود: همچنین 160 هزار میلیارد تومان یارانه خارج از بودجه و 110 هزار میلیارد یارانه در بودجه بیانگر آن است که اکنون در مجموع بیش از 900 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در کشور داریم که برای اقتصاد روند مطلوبی نیست.
وی خاطرنشان ساخت: چالش عمده نظام اقتصادی حوزه آب و انرژی آن است که هنوز نتوانسته حتی یک نظام ضد فقر با این یارانه ها ایجاد کند و نه تنها فقرزدائی نکرده بلکه اختلافات طبقاتی را دامن زده است.
این کارشناس اقتصاد اجتماعی معتقد است: مکانیزم نظام فعلی یارانه ای نه به کاهش فقر منجر شده و نه به گسترش حکمرانی خوب که بتواند خدمات مناسب ارائه دهد منجر خواهد شد.
وی راهکارهای مناسب برای برون رفت از نظام فعلی یارانه ای را تعیین قیمت به صورت پلکانی، قیمت گذاری بر اساس شهر و مناطق روستایی و حاشیه ای و نیز آزاد سازی قیمت ها و دادن یارانه نقدی به خانواده ها برشمرد.


گفتنی است نخستین نشست جامعه، آب و انرژی با هدف "تبیین ضرورت اتخاذ و ویژگی‌های نگاه اجتماعی به مسئله آب و انرژی در شرایط تاریخی امروز"، "شناخت چالش‌های اعمال رویکرد اجتماعی در نظام تصمیم‌گیری و مدیریتی آب و انرژی کشور"، "ارزیابی راهکارهای تحکیم نگاه اجتماعی در حوزه آب و انرژی" و "معرفی نقش مرکز امور اجتماعی در تحکیم نگاه اجتماعی به مسئله آب و انرژی" برگزار شد.
در این نشست، "علی باقری" عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس درخصوص یادگیری اجتماعی بسترساز مدیریت سازگار در نهاد آب، "کامران داوری" عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد درخصوص الزامات و چالش‌های اعمال رویکرد اجتماعی در نظام تصمیم‌گیری آب کشور، "کیومرث حیدری" مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و تنظیم مقررات بازار آب و برق در رابطه با اقتصاد آب و انرژی؛ چالش‌ها و راهکارها، "روزبه کردونی" پژوهشگر حوزه سیاست‌گذاری درخصوص الزامات اجتماعی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و "علیرضا عبدالله‌زاده" کارشناس اقتصاد اجتماعی درخصوص الزامات و مولفه‌های اقتصاد اجتماعی آب و برق سخنان خود را ارائه کردند.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر