بخش آب
1397/10/22 09:54:29
با حضور استاندار هرمزگان؛
عملیات اجرایی اصلاح فاز اول شبکه آبیاری دشت میناب در هرمزگان آغاز شد
با حضور استاندار هرمزگان، كلنگ آغاز عمليات اجرايي اصلاح فاز اول شبكه آبياري دشت ميناب به‌زمين زده شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در اين مراسم كه فرماندار شهرستان ميناب، شماری از مسئولان محلی و جمعی از کشاورزان میناب حضور داشتند، "فريدون همتي" استاندار هرمزگان این خطه را یک ثروت ملی عنوان کرد و گفت: ما در میناب مسائل مختلفی را داریم که یکی از مهم‌ترین آنها مسئله آب است.
نماينده عالي دولت در استان با بیان اینکه از دیرباز، شرق هرمزگان منبع تامین آب بخش مرکزی بوده است، افزود: با اجرای عملیات بهره‌برداری از آب شیرین کن شهرستان بندرعباس نیازی به انتقال آب از شهرستان میناب به بخش مرکزی نخواهد بود.
همتی با بیان اینکه دشت میناب یک ثروت ملی است که در اختیار مردم خوب این منطقه قرار دارد و ما نباید بگذاریم این ثروت ملی از بین برود، تصریح کرد: اجرای فاز اول عملیات اصلاحی و بهسازی دشت میناب کمک شایانی به 10 هزار کشاورز منتفع از این دشت می‌کند.
استاندارهرمزگان خاطرنشان کرد: اگر مسئله آب را به‌صورت جدی پیگیری و حل کنیم می‌توانیم هزینه یارانه آب را در جاهایی دیگر نظیر مدرسه سازی صرف نماییم.
وي در پايان تصریح کرد: فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نتیجه مشارکت و نقش مردم در حمایت از انقلاب اسلامی و دستاوردهای کشور است. 
همچنین مديرعامل شركت آب منطقه‌اي هرمزگان گفت: این طرح با هدف اصلاح شبکه فرسوده آبیاری دشت میناب با اعتباری بالغ بر 400 میلیارد ریال به مساحت 1700 هکتار آغاز شده است.
"هوشنگ ملایی" افزود: هدف از اجرای این طرح، افزایش عملکرد تولید محصولات کشاورزی، جلوگیری از افت سطح آبخوان، کاهش کیفیت آب منابع زیرزمینی و فرونشست زمین، حذف تلفات نشست و جلوگیری از تبخیر در شبکه کانال‌های آبیاری و تحقق برنامه‌ریزی مناسب با تحویل حجمی آب به کشاورزان است.
وی افزایش راندمان آبیاری از حدود 30 درصد به بیش از 80 درصد با به‌کارگیری روش‌های نوین آبیاری، مدیریت بهینه منابع آب و خاک دشت میناب، کاهش تعارضات اجتماعی ناشی از عدم کفایت آب، تامین انرژی مورد نیاز تحت فشار با استفاده از حد سد میناب، کمک به احیای دشت میناب، ارتقای بهره‌وری در مصرف آب و همچنین ایجاد ساختار الگوی کشت مناسب منطقه را از اهداف دیگر اجرای این پروژه عنوان کرد.
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي هرمزگان خاطرنشان کرد: زمان اجرای این عملیات 18 ماه پیش‌بینی شده است و با اجرای آن، فرصت شغلی 10 هزار نفر از کشاورزان دشت میناب حفظ می‌شود.
  • خبرنگار: خاطره شکری
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر