بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1397/10/16 17:17:34
دیدار کمیسار آب افغانستان با وزیر نیرو؛
دعوت از افغانستان برای عضویت در مرکز منطقه‌ای مدیریت آب یونسکو
"خان‌محمد تكل" معاون وزیر انرژي و آب جمهوري اسلامي افغانستان و كميسار این کشور در کمیته مشترک آب هيرمند با "رضا اردكانيان" وزير نيروی جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در اين ملاقات که امروز (یکشنبه) در حین برگزاري نوزدهمين كميته مشترك كميساران آب هيرمند در تهران انجام شد، رضا اردكانيان وزير نيرو با اشاره به سابقه همكاري‌هاي دو كشور ايران و افغانستان در حوزه آب و انرژي گفت: تأسيس موسسه تحقيقات آب در كابل، اجراي پروژه‌هاي متعدد آب و برق توسط وزارت نيرو و شركت‌هاي ايراني در نقاط مختلف افغانستان و همكاري دو كشور در اجراي معاهده 1351 هيرمند از جمله همکاری‌های ايران و افغانستان در حوزه آب و انرژي است.
وی بر ضرورت توسعه روابط در زمينه‌هاي مختلف، شناسايي ظرفيت‌هاي موجود در هر دو كشور و تلاش براي هر چه نزديك‌تر شدن ديدگاه‌ها و مواضع به‌ویژه با توجه به نقاط مشترك متعدد بين دو طرف، تأكيد کرد.
اردکانیان همچنين با اشاره به فعال شدن مركز منطقه‌اي مديريت آب وابسته به سازمان يونسكو و عضويت وزراي آب و محيط زيست كشورهاي منطقه در اين مركز و تأكيد بر اهميت جايگاه آن در توسعه روابط و همكاري‌هاي دوجانبه و منطقه‌اي، از وزارت انرژي و آب افغانستان جهت عضويت در مركز منطقه‌اي مديريت آب وابسته به يونسكو دعوت به‌عمل آورد.
خان‌محمد تكل، معاون وزير آب و انرژي افغانستان نیز در اين ملاقات ضمن تشكر از حمايت‌ها و همكاري‌هاي پیشین جمهوري اسلامي ايران، بر ضرورت توسعه روابط دو كشور به‌ویژه در حوزه‌هاي آب و انرژي تاکید کرد و آغاز مرحله جديدي از همكاري‌هاي دو كشور به عنوان يك موضوع مهم مورد توافق طرفين را خواستار شد.
نوزدهمين اجلاس كميته مشترك كميساران آب هيرمند با مسئوليت معاونان وزراي نيرو و آب و انرژي ايران و افغانستان با حضور نمايندگان وزارت امور خارجه دو كشور از روز گذشته (شنبه) در تهران آغاز شده و هم‌اکنون در حال برگزاري است.
اين اجلاس در چارچوب مفاد مندرج در معاهده 1351 هيرمند به‌صورت منظم بين دو كشور برگزار مي‌شود و هدف اصلي آن اجراي مفاد معاهده هيرمند و بررسي روش‌هاي مربوط به تأمين حقابه جمهوري اسلامي ايران از این رودخانه است.

  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر