بخش آب
1397/08/09 15:17:59
از ابتدای سال آبی 98-97 تا کنون صورت گرفت؛
ثبت 27 میلی‌متر بارندگی در حوضه آبریز درجه‌یک خلیج فارس و دریای عمان
در حوضه آبریز درجه‌یک خلیج فارس و دریای عمان از اول مهر تا 8 آبان با گذشت سی و هشت روز از ابتدای سال آبی 98-97 بارشی معادل 27 میلی‌متر رخ داده که در مقایسه با میانگین بلندمدت نیم قرن اخیر(9.7 میلی‌متر)، بیش از 100 درصد افزایش بارش مشاهده می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران با اعلام این خبر، مقدار تجمعی بارش در این حوضه را طی هشت روز اول آبان‌ماه معادل 21.4 میلی‌متر عنوان کرد و گفت: این در حالی‌است که در مدت مشابه سال گذشته تنها 3/0 میلی‌متر بارش به‌ثبت رسیده است.
"فراز رابعی" افزود: میانگین بلندمدت 10 ساله اخیر در این حوضه معادل 11.4 میلی‌متر است که نسبت به سال آبی جاری حدود 58 درصد کاهش نشان می‌دهد.
وی با اشاره به "رتبه پنج" بارش در حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان طی نیم قرن اخیر گفت: حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان در طول دوره آماری بلندمدت، تنها چهار سال از سال‌های آبی قبل، بارشی بیش از سال آبی جاری را تجربه کرده است.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران با بیان اینکه حوضه آبریز درجه یک خلیج فارس و دریای عمان از 9 زیر حوضه آبریز درجه دو تشکیل شده است، افزود: در بین 9 زیر حوضه آبریز درجه دو این حوضه آبریز، به استثناء دو حوضه آبریز بندرعباس- سدیج و رودخانه‌های بلوچستان، مابقی حوضه‌های آبریز تا کنون، در قیاس با میانگین بلندمدت نیم قرن اخیر، از افزایش قابل توجه بارش برخوردار بوده‌اند.
رابعی یادآور شد: از ابتدای مهر تا هشتم آبان‌ماه امسال در زیرحوضه‌های درجه دو در قیاس با دوره 50 ساله، برای حوضه کرخه "رتبه 7"، حوضه کارون بزرگ "رتبه 7" و حوضه هندیجان- جراحی "رتبه 3" به‌ثبت رسیده است.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر