بخش آب و فاضلاب
1397/07/11 10:42:06
با مشارکت سپاه کربلا و آبفای مازندران:
نخستین جشنواره اصلاح الگوی آب در مازندران برگزار شد
نخستین جشنواره اصلاح الگوی مصرف آب با هدف ارایه راهکارهای نوین، ترویج شیوه های مدیریت مصرف و تغییر الگوی مصرف، با مشارکت سپاه کربلا و آب و فاضلاب شهری مازندران برگزار شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، فرمانده سپاه کربلای استان در این جشنواره با بیان اینکه از سالهای قبل کمبود آب در دنیا پیش بینی شد، اظهار داشت: جنگ های آینده بر سر آب خواهد بود.
سرتیپ دوم پاسدار محمدحسین بابایی ادامه داد: در ایران بیش از 80 درصد منابع آبی کشور درحال برداشت است که زنگ خطر بحران آب را به صدا درآورد.
وی، ضمن تاکید بر اینکه طرحهای آبی مطابق با مناطق و اقلیمهای مختلف باید پیش بینی شود، افزود: تا کنون دانش بومی در این زمینه تولید نشد.
فرمانده سپاه کربلای استان مازندران خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از آبهای مصرفی در بخش آبیاری باغها، باغچه ها و فضای سبز قابل استفاده است که با راهنمایی اهل فن و کارشناسان این امر محقق می شود.
 
* برای برون رفت از بحران آب باید تدبیری هوشمندانه بکار بندیم
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل و ارتباطات مردمی شرکت مهندسی آب وفاضلاب  کشور نیز در این جشنواره، اظهار داشت: در اهمیت آب همین بس که جنبه سیاسی و اجتماعی دارد.
محمد خلیلی پیر، ادامه داد: هیچ گاه سرزمینی پرآب و پرباران نداشته ایم بلکه پیشینیان ما مدیرانه و هوشمندانه آب را مدیریت می کرده اند.
وی، با تاکید بر اینکه الگوی مصرف باید تغییر کند، گفت: درحال حاضر به ازای هر فرد 150 لیتر آب روزانه مصرف می شود، چنانچه با بکارگیری شیوه های ساده و عملی مانند کاهش زمان استحمام، جلوگیری از هدر رفت آب در هنگام مسواک زدن ، این میزان مصرف به 130 لیتر کاهش یابد، تنش و کمبود آب از بین می رود.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل و ارتباطات مردمی شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور، به ظرفیت و توانمندی سپاه در ترویج فرهنگ مدیریت مصرف اشاره و تصریح کرد: برای برون رفت از بحران آب باید تدبیری هوشمندانه بکار بندیم که این امر نیاز به اراده و همت همگانی دارد.
خلیلی پیر، ضمن تاکید بر اینکه رفع مشکل آب صرفا بر عهده وزارت نیرو نیست بلکه به کمک همه نیاز است، افزود: باید تلاش کنیم مدیریت مصرف آب را در بین افراد نهادینه سازی نماییم.
 
* آب شرب مصرفی باید بازچرخانی شود
در ادامه این جشنواره، مدیرعامل آب وفاضلاب شهری مازندران، به تشریح وضعیت آبی کشور و استان پرداخت و گفت: در تعطیلات نوروز و ایام تابستان امسال با تلاش همکاران و تعامل مشترکین، در خدمات دهی به مسافران سربلند و موفق بودیم.
مهندس ذبیح الله ذاکری، کاهش نزولات جوی، افزایش گرما،  پیش روی آب دریا و لزوم احداث دستگاه های آب شیرین کن، وجود نیترات، آهن و منگنز در آب و لزوم احداث پکیج های حذف آهن، افزایش میزان تقاضا و به تبع آن افزایش میزان مصرف آب را مهمترین چالشهای پیش رو دانست و افزود:برای برون رفت از این چالشها به اعتبارات هنگفتی نیاز است.
وی، تصریح کرد:  آب شرب مصرفی باید بازچرخانی شود و از آن در آبیاری و توسعه فضای سبز استفاده نمود.
 مدیرعامل آبفا شهری مازندران ضمن قدردانی از مشارکت سپاه کربلای استان و حمایتهای شرکت مهندسی آب  وفاضلاب کشور در برگزاری جشنواره اصلاح الگوی مصرف آب، اظهار امیدواری کرد این جشنواره بتواند در ترویج فرهنگ مصرف صحیح در بین مردم موثر باشد.
در این جشنواره دو کارگاه آموزشی توسط سرهنگ دوم پاسدار مهندس سید عباس صفوی کارشناس اداره نت و بهینه سازی معاونت مهندسی و پدافند غیرعامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مهندس محمدرضا محمودی معاون بهره برداری آب و فاضلاب شهری مازندران با موضوع  وضعیت آب کشور و استان و لزوم صرفه جویی در مصرف آب ارایه شد.
گفتنی است تجلیل از برگزیدگان جشنواره و برپایی نمایشگاه با موضوع اهمیت آب و صرفه جویی در مصرف آن، از دیگر برنامه های نخستین جشنواره اصلاح الگوی مصرف آب بوده است.
 
  • خبرنگار: بهمن آذرمنش
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر