بخش آب
1397/06/21 18:06:33
مدیر کل دفتر تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد:
چاپ کتاب انسان و محیط زیست ضرورتی برای آگاهی دانش‌آموزان از مدیریت مصرف آب
مدیر کل دفتر تالیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش گفت: چاپ کتاب انسان و محیط زیست ضرورتی برای آگاهی دانش آموزان از مدیریت مصرف آب و حفظ محیط زیست است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) " محمود امانی طهرانی " در کارگاه هم اندیشی ارتقاء دانش و سواد آبی ویزه روسای گروه‌ها و منتخبی از مدرسان کتاب انسان و محیط زیست که با حضور مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در این شرکت برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: موضوعات زیادی در جامعه وجود دارد که می‌توان برای آموزش آن‌ها به فرزندانمان برنامه ریزی کرد؛ اما به تعداد این موضوعات نمی‌توان کتاب تألیف کرد. موضوع آب و محیط زیست به دلیل اهمیت بسیار بالای آن و نقشی که در زندگی می‌تواند ایجاد کند از جمله موارد بسیار مهم و قابل توجه است.
وی با بیان اینکه حجم و فضای آموزشی نیز برای ما مهم است، تصریح کرد: موضوعات زیادی همواره به عنوان عناوین درسی مطرح می‌شود که این بار به دلیل ضرورت آگاهی دانش آموزان از مدیریت مصرف آب و هم چنین محیط زیست این بار کتاب مستقلی به همین نام انتخاب شد. از طرفی پایه 11 متوسطه نیز بهترین نقطه ورود کتاب‌های درسی است؛ زیرا دانش آموزان پیش نیازهای لازم را گذرانده و از سویی دیگر استرس‌ها و مسائل مربوط به کنکور را نیز نداشته و در نتیجه بیشترین نتیجه بخشی در این پایه دیده می‌شود.
امانی با اشاره به اینکه از پایه اول متوسطه موضوعاتی در خصوص آب و محیط زیست به شکل پراکنده در کتب درسی دیده می‌شود، افزود: تألیف کتاب انسان و محیط زیست نقطه تکمیلی و پایانی این موضوع محسوب می‌شود.
وی همچنین یادآور شد: در زمان تألیف کتاب متخصصین امر، موضوعاتی از قبیل آب، خاک، انرژی، هوا، بازیافت و پسماند، تنوع زیستی و گردشگری را مطرح کرده که از میان این موارد موضوع آب به دلیل شرایط ویژه کشور در این خصوص انتخاب شد.
 امانی با تاکید بر اینکه تألیف این کتاب کاری مشارکت جویانه است، اضافه کرد: در مرحله اجرای این کتاب سایر نهادها و ارگان‌های دولتی و همچنین سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) بایستی مشارکت‌های لازم را داشته باشند.
مدیر کل دفتر تألیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش همچنین ادامه داد: مدرسین این گونه کتاب‌ها بایستی به شکل قوی تری تغذیه علمی شده و آموختن مباحث این کتاب ضرورت اولیه به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه الگوی بارش در کشور ما به دلایل گوناگونی تغییر کرده است، گفت: به همین منظور با انجام اقدامات آگاهانه بایستی اطلاع رسانی‌های لازم به دانش آموزان داده شود و کتاب انسان و محیط زیست بایستی جزء امتحانات نهایی پایه 11 قرار گیرد. آن چه پیش روی ماست حمایت همه جانبه از این کتاب است که همانا اجرای دقیق آن در مدارس و آگاهی دانش آموزان نسبت به مقوله آب می‌باشد.
 
فعالیت خوب بخش آب وزارت نیرودر فصل آب کتاب انسان و محیط زیست
مدیر کل دفتر تألیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر اینکه فعالیت خوب بخش آب وزارت نیرودر مواجهه با فصل آب کتاب انسان و محیط زیست الگویی برای سایر بخش‌ها است، اعلام کرد: استان تهران نیز متقابلاً بایستی الگویی برای سایر استان‌ها در این زمینه شود.
وی کتاب مذکور را ارائه محور خواند و تاکیدکرد: معلمان مدارس بایستی شرایطی را فراهم آورند تا هر دانش آموز در طی سال تحصیلی بتواند بر روی بخشی از این کتاب ارائه و کنفرانس داشته باشد.
امانی در پایان خاطر نشان کرد: فیلم آموزشی کتاب انسان و محیط زیست در" وبسایت رشد " در دسترس همگان قرار داده شده است که می‌تواند جهت آگاهی معلمین از نحوه تدریس آن در مدارس بسیار سودمند واقع شود.
 
 

  • خبرنگار: عبدالله اسکویی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر