بخش عمومي
1397/06/20 11:07:00
معاون اول رئیس‌جمهور:
وزارت نیرو موفق‌ترین وزارتخانه‌ در واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی است/ دولت به تنهایی نمی تواند از چالش کم‌آبی عبور کند/ تقدیر از مدیران صنعت آب و برق و همراهی مردم
معاون اول رئیس‌جمهوری با تقدیر از توانمندی مدیران صنعت آب و برق برای رفع مشکلات تابستان جاری و قدردانی از همراهی مردم گفت: وزارت نیرو موفق‌ترین وزارتخانه ها در واگذاری طرح ها به بخش خصوصی بوده و غیر از این وزارتخانه تاکنون هیچ دستگاه دیگری نسبت به واگذاری اقدام نکرده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم معرفی طرح‌های تبصره 19 وزارت نیرو و مبادله قراردادهای مشارکت بخش خصوصی در صنعت آب و فاضلاب که در سالن همایش وزارت نیرو برگزار شد، با اشاره به اینکه در حال حاضر شرایط کشور بسیار خاص و خطیر است، اظهار داشت: اگر چه شرایط اقتصادی دشواری را سپری می کنیم، ولی این شرایط راه بن بستی ندارد و فرصت خوبیست که با وضع موجود تحول های بزرگی در کشور اتفاق بیفتد.
وی ادامه داد: مهم ترین موضوع در این شرایط عزم و اراده مدیریت است که باید این شرایط دشوار با عملکرد جهادی و همدلی همه مدیران در شرایط کوتاه طی شود و از آن عبور کنیم.
جهانگیری با بیان اینکه آمریکایی‌ها در نهایت بی قانونی و بی‌اعتنایی به همه مقررات بین‌المللی از برجام خروج کردند، گفت: آنها با بهانه های واهی از این توافقنامه عقب کشیدند و تحریم های جدیدی را برای کشور و ملت ایران وضع کردند که دشمن بداند با کمک مردم ایران، فعالان اقتصادی و مدیران توانمند به‌زودی از این شرایط خواهیم گذشت و آنها نتیجه‌ای از این تحریم ها نخواهند برد.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اگر چه تحریم ها نقش موثری در وضعیت بد اقتصادی کشور داشته است، عنوان کرد: انتظار ملت از مسئولین این است که همه دستگاه های حاکمیتی به نحوی تدبیر کنند تا حداقل فشارهای اقتصادی بر آنها وارد شود و دلشان قرص باشد که از داخل مشکلی وجود ندارد.
وی با قبول ضعف‌ها و اشکالاتی به‌وجود آمده در دولت و تسریع در اصلاح آنها، تاکید کرد: بایستی هر چه سریع‌تر مدیران بی‌انگیزه که اهل ریسک‌پذیری نبوده و فقط به فکر منافع خودشان در این شرایط هستند، کنار گذاشته شوند و هم‌اکنون کشور نیازمند مدیران جهادی است.
جهانگیری اضافه کرد: در شرایطی که مردم ایران در فشار اقتصادی هستند، درست نیست که ما به‌دنبال تامین منافع خود و رانت خواری باشیم.
معاون اول رئیس جمهوری از کمبود آب به عنوان ابرچالش کشور یاد کرد و گفت: آب به عنوان مهم‌ترین مسئله زندگی فردی و اجتماعی ما است که مولفه های مختلفی دارد و حیات یک کشور و ملت وابسته به آن است.
این مقام مسئول در دولت با بیان اینکه امروز کم آبی تبدیل شده به یک مسئله حیاتی و مهم کشور تبدیل شده است، تصریح کرد: این مهم باید با دقت و توجه بیشتری بررسی شود و بدانید که دولت به تنهایی نمی تواند از چالش کم آبی عبور کند و بایستی همگان اعم از مردم عزیزمان و دستگاه ها به صحنه بیایند تا مسئله آب حل شود و در آینده با تهدید بی‌آبی روبرو نشویم.
وی به توانمندی های مدیران صنعت آب و برق کشور اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی های کلان برای حل بحران کم‌آبی توسط وزارت نیرو انجام شده است.
جهانگیری درباره ایام تابستان و پیک بار گفت: وزارت نیرو شایستگی های خوبی را در این ایام از خود نشان داد و با همکاری مردم و دستگاه های دولتی توانست در مصرف برق کاهش را ایجاد کند.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امسال در تابستان بدترین روزها را نسبت به 50 سال اخیر در بخش آب سپری کردیم، گفت: برخی استان های ما با شرایط بسیار سختی مواجه بودند و متاسفانه کم بارشی باعث شد تا این شرایط نابسامان برای ملت رخ دهد.
وی از همدلی و همراهی مردم در صرفه‌جویی آب تشکر و قدردانی کرد و گفت: از هم‌اکنون برای سال آینده برنامه‌ریزی‌ها بایستی انجام شود تا دیگر مردم عزیزمان زیر بار این فشارها نباشند؛ البته باید در نظر داشت شرایط سال آتی بستگی به بارش ها نیز خواهد داشت.
جهانگیری با اشاره به اینکه بخش خصوصی موتور حرکت دهنده اقتصاد آینده ایران است، بیان داشت: باید مقرراتی وضع شود که بخش خصوصی با خیال راحت وارد عرصه اقتصادی شود و هیچ منعی برای ورود و سرمایه‌گذاری در این بخش وجود نداشته باشد.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برخی با نام  بخش خصوصی فقط به‌دنبال رانت خواری و سوءاستفاده هستند، گفت: این دسته جماعت باید از این بخش خروج کنند و بدانید که مبارزه با فساد قطعاً تضمین کننده کار اجرایی بخش خصوصی است.
وی افزود: البته در این مبارزه باید دقت شود که نباید تن بخش خصوصی بلرزد و باید میدان رقابت برای آنها باز باشد و این بخش بداند که در این شرایط دشوار، دولت از آنها حمایت جدی خواهد داشت.
جهانگیری با بیان اینکه بزرگ شدن دولت مانع توسعه کشور است، بیان داشت: بایستی کوچک سازی دولت انجام و طرح ها و پروژه ها به بخش خصوصی هر چه سریعتر واگذار شود.
معاون اول رئیس جمهور گفت: برابر اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور وزارت نیرو موفق ترین وزارتخانه در واگذاری طرح ها به بخش خصوصی بوده که متاسفانه غیر از این وزارتخانه تاکنون هیچ دستگاه دیگری نسبت به واگذاری اقدام نکرده است.
وی تصریح کرد: امسال باید عزم جدی در واگذاری طرح ها داشته باشیم و در جلسات سران قوا نیز این موضوع تاکید بسیار شده است که بازار سرمایه هر چه سریعتر در کشور فعال شود و حتی نیروهای مسلح برابر دستور مقام معظم رهبری نیز باید به این امر اهتمام جدی داشته باشند.
جهانگیری با اشاره به مصوبه سران قوا و اینکه بایستی بخش خصوصی انگیزه کامل برای ورود به اقتصاد کشور را داشته باشد، گفت: بایستی توجیه اقتصادی طرح ها انجام شود و سرمایه گذار بداند این طرح ها برای آنها سودآوری دارد.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سازمان برنامه و بودجه کشور بایستی این مهم را به جد پیگیری کند و سازمان صدا و سیما در اطلاع‌رسانی واگذاری این طرح ها نقش داشته باشد، گفت: با اجرای این کار قطعاً اشتغال سامان می‌یابد و توسعه اقتصادی در کشور اتفاق خواهد افتاد.
وی به طلب پیمانکاران اشاره کرد و عنوان داشت: پیمانکاری که از دولت طلبکار و به بانک بدهکار است می تواند نسبت به تهاتر اقدام کند و این تهاتر نیز بایستی توسط دستگاه های دولتی انجام شود تا آنها زودتر به مطالبات خود برسند.

 

  • خبرنگار: حمید محجوب
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر