بخش برق
1397/06/19 11:24:56
مشاور وزیر نیرو در امور برق و انرژی عنوان کرد؛
ارتقای خدمات و بازگشت سرمایه؛ رهاورد فناوری اطلاعات برای صنعت برق
مشاور وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: ارائه خدمات بهتر به مشترکین و بازگشت سرمایه، رهاورد مهم به‌کارگیری فناورهای نوین اطلاعات و ارتباطات در صنعت برق کشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "هوشنگ فلاحتیان" مشاور وزیر نیرو در امور برق و انرژی امروز (دوشنبه) در همایش سند اقدام مشترک وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات برای توسعه کاربردهای فناوری های نوین در صنعت آب و برق اظهار داشت: در تحقق این سند اهدافی مورد نظر واقع شده که در آن مصوبه شورای عالی اشتغال، دستیابی به اهداف ایجاد اشتغال در بخش فاوا، رشد بهره وری در کشور، توسعه اقتصاد دیجیتال و...نهفته است.
وی ادامه داد: در تدوین سند اقدام مشترک، اهداف کلان وزارت نیرو در صنعت آب و برق و تعیین اقدامات و زیرساخت‌های این صنعت مورد اهمیت است.
فلاحتیان با اشاره به اینکه برای تدوین این سند، مطالعات گسترده‌ای انجام شده و تجربیات کشورهای خارجی نیز مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: در این باره گزارش های متعددی در حوزه فناورهای نوین مورد بحث و بررسی واقع شد و با اطلاعات جامع و کامل این سند تدوین شده است.
مشاور وزیر نیرو گفت: اهمیت ICT در شبکه برق رسانی، ورود منابع انرژی‌های تجدیدپذیر، راهکارهای مدیریت شبکه برق، بهره‌وری مناسب از شبکه و... در این سند مورد تاکید است.
وی عنوان کرد: به‌کارگیری فناورهای نوین اطلاعات در صنعت برق تاثیرات بسزایی را به‌دنبال دارد که مهم‌ترین آنها ارتقای خدمات بهتر به مشترکین و بازگشت سرمایه است.
فلاحتیان به تبیین سند برنامه اقدام مشترک دو وزارتخانه نیرو و ارتباطات بر اساس دستورالعمل ها اشاره کرد و گفت: این سند بر اساس سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، سند ملی راهبردی انرژی کشور و برنامه های راهبردی وزارت نیرو تبیین شده است.
مشاور وزیر نیرو به اهداف کلان صنعت برق بر اساس اسناد بالادستی در این سند مشترک اشاره کرد و گفت: در این سند اهداف مهمی از جمله کاهش تلفات برق، تامین برق مطمئن و پایدار، توسعه بازار برق رقابتی، توسعه آموزش و توانمند سازی و...مورد اجرا است.
وی از اهداف مشترک دو وزارتخانه نیرو و ارتباطات در این سند گفت و بیان داشت: 6 هدف اصلی اعم از ارتقای حوزه سیاستگذاری در تحول دیجیتال، توسعه فضای کسب و کار دیجیتال، استفاده مشترک از زیر ساخت ها، ارتقای سطح هوشمندی و بهره وری ICT، ارتقای امنیت فاوا در حوزه آب و برق و فرهنگ سازی و ارتقای دانش را در دستور کار وزارتخانه های ذکر شده است.
فلاحتیان در انتها به ساختار اجرایی سند مشترک اشاره کرد و گفت: امیدواریم با همکاری خوب دو وزارتخانه و مدیریت کلان معاونت‌های تخصصی آنها بتوانیم هر چه زودتر این سند را به مرحله اجرا در آوریم؛ در این زمینه، هم اکنون طرح‌هایی در این سند به بهره‌برداری رسیده که نمونه ای از آنها اجرای پایلوت شبکه هوشمند توزیع و مصرف برق، توسعه ظرفیت مخابرات و انتقاد داده و...است.
 

  • خبرنگار: حمید محجوب
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر