بخش برق
1397/05/20 09:17:00
توسعه سامانه‌های انرژی خورشیدی خانگی در استان کردستان
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از آغاز بهره‌برداری از ششمین سامانه 5 کیلوواتی خورشیدی خانگی استان خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، هیوا لهونیان در این باره گفت: در راستای اجرای خرید تضمینی برق تولیدی از نیروگاه‌های تولید برق خورشیدی زیر 100 کیلووات و منصوبه توسط متقاضیان بخش خصوصی، ششمین سامانه 5 کیلوواتی خورشیدی سنندج توسط متقاضی بخش خصوصی خانگی وارد مدار شد.
لهونیان افزود: هزینه ساخت این نیروگاه 320 میلیون ریال بوده که در شهر شهرک  ساحلی سنندج پس از بررسی و نظارت لازم  به شبکه متصل شده است و بر اساس قراداد منعقد شده مقرر است برق تولیدی این نیروگاه به مدت ۲۰ سال با قیمت مصوب هر کیلووات ۸ هزار ریال به علاوه ضریب افزایش سالانه به صورت تضمینی از سوی وزارت نیرو خریداری شود.
 وی یادآور شد: بر اساس محاسبات انجام شده، این سامانه ماهیانه حدود 6 میلیون و 500 هزار ریال برای مالک درآمد دارد.
لهونیان تأکید کرد: با توجه به وضعیت اقلیمی استان کردستان و تابش مناسب نور خورشید و نیز هزینه پایین نصب و راه‌اندازی، سرمایه گذاری در سامانه‌های انرژی خورشیدی کاملا منطقی و مقرون به صرفه بوده و انتظار می‌رود شهروندان از این بستر و فرصت مناسب استفاده بیشتری داشته باشند.
هیوا لهونیان در خصوص  شرایط لازم  برای ثبت نام و راه اندازی سامانه های خورشیدی به داشتن حداقل مساحت 60 مترمربع فضا ترجیحا ملکی، داشتن سقف آزاد بدون سایه ‌ داشتن انشعاب اشاره کرد.
وی افزود: حداکثر ظرفیت نصب سامانه‌های خورشیدی  با توجه به ظرفیت انشعاب برق مشترک، تا سقف 100 کیلووات بوده و علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره لازم  می‌توانند به دفتر مدیریت مصرف حوزه ستادی یا مدیریت توزیع برق شهرستان‌های تابعه مراجعه نمایند.

  • خبرنگار: طیب کریمی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر