بخش برق
1397/04/27 12:31:38
جامعه مخاطره‌آمیز و صنعت برق
تورج فتاحی/ مدیر روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خوزستان
از جمله مفاهیم جوامع مدرن جامعه مخاطره‌ای است، در جامعه شناسی، به جامعه‌ای مخاطره آمیز گفته می‌شود که هر چقدر از تکنولوژی و مقتضیات جامعه امروزی بیشتر استفاده کند به همان نسبت، ممکن است آبستن حوادث ناخواسته‌ای از جانب این تکنولوژی هم باشد. به عبارت دیگر هرچقدر که فناوری و تکنولوژی زندگی انسان‌ها را راحت کرده است، می‌تواند بر اثر از دسترس خارج شدن یا عملکرد نامناسب زندگی را با چالش‌هایی نیز مواجه کند.
خطرهای مربوط به جامعه مخاطره آمیز تنها مربوط به یک قشر خاص نیست و بطور یکسان همگان را در بر می‌گیرد و مرزهای طبقات اجتماعی از هر نوعی باشد را می‌شکند، مثلاً وقتی بر اثر آلاینده‌های زیاد هوا آلوده می‌شود، همه مردم آن مکان را اذیت می‌کند یا وقتی با ماشین آلات مدرن برای اکتشاف یک ماده معدنی که سود زیادی هم دارد قوانین طبیعت نادیده گرفته می‌شود، خروجی آن گرد و خاکی است که یک کشور یا استان را درگیر می‌کند و برایش فرقی هم نمی‌کند که مردم آن شهر و دیار در کدام طبقه بندی اجتماعی، اقتصادی یا نژادی قرار می‌گیرند.
اگر جامعه مخاطره آمیز را محصول برنامه ریزی‌های سیاست مداران و اندیشمندان یک جامعه بدانیم، برنامه ریزی برای مقابله با این خطرها متناسب با علم روز و کارایی نیز در دست همین عوامل خواهد بود، یعنی باید دست اندرکاران خطرها را شناسایی کرده و آمادگی همه جانبه ای برای مقابله با آنها و در نهایت برطرف کردن آن را داشته باشند. از مهم‌ترین فاکتورهایی این برنامه ریزی نیز وجود سطح قابل قبولی از اعتماد بین برنامه ریزان و مردم است و بدون وجود این اعتماد هر اقدام مقابله‌ای با خطرهای جامعه مخاطره‌ای غیرممکن خواهد بود.
نقش صنعت برق به عنوان یک فناوری برتر در زندگی امروزه جوامع انکار ناپذیر است و حتی تصور زندگی بدون برق برای چند دقیقه غیرممکن خواهد بود، چرا که زندگی بدون برق تنها در تاریکی و روشنایی خلاصه نمی‌شود و جزء به جزء زندگی روزمره ما را درگیر خود کرده است. این صنعت همان گونه که آسایش و راحتی را رقم زده است در صورت از دسترس خارج شدن یا ناپایدار بودن نه تنها مشکلات جدی را برای زندگی کردن ایجاد می‌کند بلکه به واسطه نقش حیاتی و رابطه مستقیمی که با زندگی مردم دارد ممکن است به ایجاد بحران‌های اجتماعی هم دامن بزند، پس لازم است که پایداری آن همیشه مد نظر باشد.
برای حفظ پایداری برق لازم است که اقدامات مختلفی صورت بگیرد و متناسب با سطح نیازها ظرفیت سازی جدیدی در شبکه صورت گرفته و از منابع انرژی خورشیدی و تجدید ناپذیر نیز برای تولید برق استفاده شود، در کنار ظرفیت سازی متناسب و معقول لازم است که مصرف صحیح و بهینه‌ای از برق نیز صورت بگیرد، خصوصاً در شرایط امروزی که عوامل بیرونی هم زمان مانند گرد و غبار، خشکسالی و افزایش بی سابقه دمای هوا پایداری این صنعت را تهدید می‌کند، مثلاً همین مقوله خشکسالی و کاهش آورد آب نیروگاه‌های برق آبی به تنهایی باعث شده تا 50 درصد از ظرفیت تولید برق آبی در خوزستان از بین برود، هم زمان افزایش دما باعث شده تا مصرف برق در اوج خود باشد.
در این شرایط که عوامل بیرونی بیشترین فشار را بر این صنعت حیاتی وارد کرده و دست اندرکاران صنعت برق مشغول پروسهٔ زمان بر و هزینه دار پایداری شبکه و ظرفیت سازی جدید هستند، لازم است که مشترکین تا به ثمر نشستن ظرفیت سازی های جدید با اعتماد به نیروهای شرکت برق برای گذر از این شرایط مخاطره‌ای همکاری کرده و صرفه جویی را حتی با خاموش کردن یک لامپ یا صرفه جویی‌هایی که با سختی‌های کوچکی همراه است سرلوحه قرار دهند.
در مقوله صرفه جویی و نقش آن در پایداری شبکه برق همین بس که اگر تنها 20 درصد از یک میلیون و 800 هزار مشترک برق خوزستان یک کولر اضافه خود را خاموش کنند، 900 مگاوات مدیرت بار در شبکه صورت می‌گیرد که این کمبود فعلی تولید استان ناشی از خشکسالی را جبران می‌کند یا از آنجایی که بار سرمایشی شبکه برق استان 5 هزار مگاوات است، می‌توان در یک برنامه میان مدت با خرید کولرهای نوین با برچسب مصرف مناسب تا 40 درصد در این بخش که معادل ساخت یک نیروگاه حرارتی در مقیاس بزرگ و پرهزینه است صرفه جویی کرد.

  • خبرنگار: حسن دهقاني
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر