بخش آب
1397/04/21 13:24:00
وزیر نیرو در بازدید از سد احمدبیگلو مشگین شهر مطرح کرد؛
تسریع در اجرای طرح‌های آبرسانی در مناطق محروم
وزیر نیرو در ادامه سفر به استان اردبیل به همراه معاون آب و آبفای وزارت نیرو، مدیرعامل شرکت منابع آب ایران، استاندار اردبیل و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی از سد و شبکه احمدبیگلو مشگین شهر بازدید کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در این برنامه بازدید گفت: تامین آب سالم و بهداشتی اولویت دولت است و دولت تدبیر و امید تامین آب آشامیدنی را در استانها و مناطق محروم در دستور کار قرار داده است.
وزیر نیرو افزود: در بسیاری از استان ها و مناطق محروم مشکل آب آشامیدنی احصا شده که با اجرای تصفیه خانه و سدهای خاکی مشکل تامین آب در بخش های مختلف نیز حل شود.
اردکانیان با بیان اینکه اجرای طرح های آبرسانی در کشور تسریع شده است، اظهار کرد: با تکمیل طرح های آبرسانی کمبود آب در مناطق مختلف کشور رفع خواهد شد.
وی افزود: تلاش می شود در این سفر ضمن بررسی مشکلات راهکارهای لازم برای برون رفت از مشکلات موجود در بخش انرژی مرتفع گردد.
وزیر نیرو درباره خاموشی های اخیر برق نیز گفت: تمام سعی و تلاش وزارت نیرو بر این است که خاموشی ها به حداقل ممکن برسد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل نیز در این بازدید گفت: سد احمدبیگلو در شهرستان مشگین‌شهر با گنجایش مخزن 27 میلیون مترمکعب در حال احداث است که این سد از نوع خاکی با هسته رسی است که با بهره‌برداری از این سد تامین آب شرب شهرستان مشگین‌شهر به میزان 2.75 میلیون مترمکعب، تامین آب کشاورزی به میزان 2 هزار و 35 هکتار از اراضی و همچنین تامین حقابه زیست محیطی و بخش صنعت مدنظر است.
اصغر سلیمان زاده تصریح کرد: بهره‌برداری بهینه از ظرفیت منابع آب، استفاده از آب‌های نابهنگام رودخانه مشگین‌چایی، بهبود شبکه‌ها و زراعت آبی موجود و توسعه اراضی دیم و بایر دارای قابلیت کشاورزی مناسب با حفظ شرایط زیست محیطی و جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی منطقه، توسعه و ایجاد امکانات گردشگری و ایجاد اشتغال از اهداف اجرای این سد است.
وی افزود: سد احمدبیگلو جزو معدود سدهای کشور است که همزمان با اجرای بدنه سد عملیات احداث شبکه پایاب آن نیز آغاز شده است و با بهره‌برداری از سد احمدبیگلو بیش از 2 هزار هکتار از اراضی پایاب زیرپوشش آبیاری مدرن خواهند رفت.
سلیمان زاده گفت: شبکه احمدبیگلو به وسعت 2 هزار و 35 هکتار در قالب سه واحد عمرانی در حال اجراست که 477 هکتار به صورت کاملا ثقلی و یک هزار و 558 هکتار نیز به صورت پمپاژ و تحت فشار آبیاری خواهند شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل اظهار داشت: این سد هم اکنون با 92 درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است که همزمان با هفته دولت سالجاری آبگیری می‌شود.
وی در پایان گفت: پیشرفت فیزیکی عملیات اجرایی شبکه 85 درصد است و همزمان با عملیات اجرایی لوله‌گذاری‌ها و ایستگاه پمپاژ و نیرورسانی نیز آغاز شده است و تاکنون در حدود 440 میلیارد ريال برای شبکه احمد بیگلو و رقم یک هزار و 550 میلیارد ريال برای احداث بدنه این سد هزینه شده است.
  • خبرنگار: محمد نوتاش
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر