بخش آب
1397/04/21 12:37:20
با حضور مسئولان کشوری و استانی؛
وزیر نیرو از سد عمارت گرمی بازدید کرد
وزیر نیرو در ادامه سفر به استان اردبیل به همراه معاون آب و آبفای وزارت نیرو، مدیرعامل شرکت منابع آب ایران، استاندار اردبیل و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی از سد عمارت گرمی بازدید کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در حاشیه بازدید از این پروژه با اشاره به جایگاه استراتژیک این سد در منطقه گفت: پروژه سد عمارت باید هرچه سریع‌تر تکمیل و به بهره برداری برسد.
وی با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی تا این مرحله در سد انجام یافته، از شرکت آب منطقه ای اردبیل و پیمانکار و عوامل اجرایی سد قدردانی کرد.
وزیر نیرو همچنین با بیان اینکه هیچ مانعی در جذب اعتبارات این پروژه وجود ندارد، اظهار داشت: امیدواریم به بهره برداری هرچه سریعتر از این پروژه شاهد رشد و شکوفایی اقتصادی و توسعه منطقه باشیم.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در این بازدید گفت: عملیات اجرایی سد عمارت به عنوان بزرگترین سد شمالغرب کشور با حجم مخزن 182 میلیون مترمکعب از سال 85 شروع شده و در سال گذشته با اختصاص 103 میلیارد تومان به این سد عملیات اجرایی آن به صورت شبانه‌روزی ادامه دارد.
 اصغر سلیمانزاده تصریح کرد: این سد با هدف تامین آب شرب شهرها و روستاهای منطقه، تامین آب کشاورزی اراضی توسعه و بهبود شهرستان‌های گرمی و پارس‌آباد به میزان 9 هزار و 150 هکتار، تامین 28.1 میلیون مترمکعب برای پایداری جریان و محیط زیست و ایجاد اشتغال برای 4 هزار و 233 نفر و همچنین ایجاد جاذبه‌های توریستی و جلوگیری از مهاجرت اهالی شهرستان‌های گرمی و پارس‌آباد در حال اجراست.
وی افزود: این سد از نوع پوسته سنگریزه‌ای – رودخانه‌ای با هسته رسی در حال اجراست به طوری که پیشرفت فیزیکی این سد هم اکنون به 86.5 درصد رسیده و در طول چند سال گذشته حدود 265 میلیارد تومان برای احداث این سد تخصیص داده شده به طوری که برای بهره‌برداری از آن 211 میلیارد تومان دیگر منابع مالی نیاز است که با تخصیص این اعتبار این سد در سالجاری تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.
سلیمان زاده اظهار داشت: خاکبرداری و سنگ‌برداری، احداث تونل انحراف و راه دسترسی و تملک اراضی در منطقه انجام شده و با حل مشکل تملک اراضی واقع در استان آذربایجان شرقی این سد در مهرماه قابل آبیگیری است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل افزود: تعداد پرسنل شاغل در این طرح عظیم حدود 920 نفر است که با تکمیل و بهره‌برداری از آن زمینه اشتغال پایدار برای تعدادی از جوانان منطقه در قالب این پروژه عظیم سدسازی فراهم خواهد شد.
  • خبرنگار: محمد نوتاش
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر