بخش آب
1397/04/21 10:19:59
بازدید هوایی وزیر نیرو از شبکه‌های مغان، خدا آفرین و رودخانه ارس
وزیر نیرو در بدو ورود به استان اردبیل و بعد از بازدید از مراحل اجرایی پروژه شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در محل ابتدایی طرح در سیفون دره رود، به صورت هوایی از ادامه این شبکه و همچنین رودخانه مرزی ارس و شبکه مغان بازدید کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان را در این سفر معاون آب و آبفای وزارت نیرو، مدیرعامل شرکت منابع آب ایران، استاندار اردبیل و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی همراهی می کنند.
شبکه آبیاری و زهکشی خدافرین یکی از پروژه‌های عظیم شمال استان اردبیل است که از محل صندوق توسعه ملی و با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلار در حال اجراست.
طول این شبکه بالغ بر 144 کیلومتر است که بخش عظیمی از آن در حدود 92 کیلومتر در خاک استان اردبیل قرار دارد و در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی 68.2 درصد در حال اجرا است.
وسعت اراضی طرح اراضی و زهکشی خدافرین در استان اردبیل حدود 62 هزار هکتار است و این طرح به چهار ناحیه عمرانی تقسیم‌بندی شده و قرار است در اولویت اول 36 هزار و 700 هکتار از آن در سالجاری به بهره‌برداری برسد.
انتقال و توزیع آب اراضی در محدوده طرح شبکه خدافرین در فاز اول به وسعت 36 هزار و 700 هکتار، استفاده از منابع آب مشترک با توجه به مرزی بودن منطقه، توسعه اقتصادی منطقه به واسطه توسعه کشاورزی و دامپروری با افزایش درآمد آنها، ایجاد اشتغال در دوران اجرا و بهره‌برداری از این طرح به تعداد 20 هزار نفر و ساماندهی حدود 10 هزار خانوار عشایر با افزایش تولید محصولات زراعی، باغی و دامی آنها با رویکرد جلوگیری از مهاجرت ساکنین از اهداف اجرای این طرح است.
کل 92 کیلومتر کانال اصلی شبکه آبیاری و زهکشی خدافرین در محدوده استان اردبیل در حال اجراست که با برنامه‌ریزی انجام شده عملیات خاکبرداری، خاکریزی و کانال‌کنی این پروژه اتمام یافته و کانال اصلی با 85 درصد پیشرفت در حال اجراست و تاکنون 82 کیلومتر آن لاینینگ شده و 10 کیلومتر بعدی نیز در حال اجراست.
در مسیر کانال اصلی 6 دستگاه سیفون وجود دارد که سیفون‌های قوری‌چای، قره دره، ساری‌دره و جعفرآباد به اتمام رسیده و سیفون دره‌رود با 70 درصد پیشرفت و سیفون لوک اولان با 20 درصد پیشرفت در حال اجراست.
با بهره‌برداری از این پروژه و اشتغالزایی 26 هزار نفری بخش عمده‌ای از دغدغه استان اردبیل در این حوزه قابل حل خواهد بود، به طوری که پیش بینی می‌شود با پایان اجرای این طرح بالغ بر 10 هزار میلیارد ريال به درآمد سالیانه استان اردبیل افزوده شود.
 
  • خبرنگار: محمد نوتاش
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر