بخش آب
1397/06/15 11:09:59
در سفر وزیر نیرو به استان کردستان؛
سد "عباس آباد" بانه به بهره‌برداری رسید/ تأمين آب شرب و صنعت شهر بانه و روستاهای اطراف
در جریان سفر امروز وزیر نیرو به استان کردستان سد عباس آباد بانه به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در جریان سفر یک روزه رضا اردکانیان، وزیر نیرو به استان کردستان سد عباس آباد بانه با حضور حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری، استاندار، نماینده مردم شهرستان‌های بانه و سقز در مجلس و مدیران استانی و شهرستانی افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
این سد در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهر بانه و بر روی رودخانه ننور واقع و عملیات اجرایی آن از سال 88 شروع شده است که از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان کردستان می‌باشد. حجم مخزن آن 14 میلیون مترمکعب، ارتفاع از پی 52 متر، طول تاج آن 535 متر و عرض آن 10 متر می‌باشد.
تاکنون از محل اعتبارات بودجه عمومی کشور و صندوق توسعه ملی، 114 میلیارد تومان برای این طرح هزینه شده است و اعتبار مورد نیاز برای اتمام سد 17 میلیارد تومان، اعتبار مورد نیاز جهت اجرای حدود 11 کیلومتر خط انتقال به منظور انتقال آب به تصفیه خانه موجود شهرستان بانه حدود 25 میلیارد تومان و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل تصفیه خانه شماره 2 شهرستان نیز 55 میلیارد تومان می‌باشد.
اثرات مثبت و هدف از اجراي سد عباس‌آباد، تأمين آب شرب و صنعت شهر بانه و شهرهاي بوئين، كاني سور، آرمرده و روستاهای اطراف در افق طرح 1420 با جمعیتی بالغ بر 200 هزار نفر به میزان 16.5 میلیون مترمکعب، تأمين نياز حقابه بران كشاورزي و جلوگيري از هدر روي آب از طريق مرز، ذخیره سیلاب‌های رودخانه ننور از سرچشمه‌های رود کلاس (زاب)، تأمين حقابه 300 هکتار اراضی کشاورزی محل و ایجاد تفرجگاه و تفریحگاه برای اهالی منطقه مي‌باشد.
  • خبرنگار: یوسف جعفری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر