بخش برق
1397/02/25 15:09:00
ارائه طرح‌های تشویقی برای صنایع همکار استان اصفهان در کاهش پیک بار برق تابستان
در همایشی که توسط شرکت توزیع برق استان اصفهان در تالار همایش‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد، از شماری از مدیران صنایع همکار برتر استان در کاهش پیک بار سال 96، با اهدای لوح تجلیل شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان در این همایش از همه صنایعی که در سال گذشته به عنوان مشترکین شرکت توزیع برق استان، بدون وقفه به آنان برق داده شد و آنها نیز همکاری‌های لازم را به عمل آوردند تشکر و قدردانی کرد و گفت: هر ساله ما در ساعات اوج مصرف در تابستان یعنی از 15 خرداد تا 15 شهریور از صنایع و سایر مشترکین می‌خواهیم تا در این بازه زمانی به ما کمک کنند تا بتوانیم از پیک بار تابستان به خوبی عبور کنیم.
حمید علاقمندان اظهار کرد: به‌رغم همه سرمایه‌گذاری که در صنعت برق کشور شده است، امسال در مقایسه با سه دوره بعد از انقلاب، یعنی دوران جنگ تحمیلی، 12 سال پیش به دلیل خشکسالی و دو دوره گذشته، شاید سال سختی برای عبور از فصل تابستان داشته باشیم. البته در دوران جنگ تحمیلی براساس جدول زمانبندی خاموشی داشتیم و 12 سال پیش هم به علت خشکسالی،  نیروگاه‌های برق آبی مشکل پیدا کرد و امسال هم شاید شاهد گذران تابستان سختی باشیم.
وی ظرفیت نیروگاه‌های کشور را 87 هزار مگاوات بیان کرد و افزود: از این میزان، ظرفیت قابل بهره‌برداری نیروگاه‌های کشور 56 هزار مگاوات است که می‌توانیم استفاده کنیم.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان تصریح کرد: تا سال گذشته 9400 مگاوات تولید برق در نیروگاه های آبی داشتیم که از این میزان امسال، 4500 مگاوات از مدار خارج شده و به دلیل افزایش مصرف، پیش‌بینی می‌شود 6000 مگاوات کمبود تولید در اوج مصرف داشته باشیم.
علاقه‌مندان با بیان اینکه تلاش کردیم تا با کمک حوزه‌های مختلف، به ویژه صنعت، کاهش بار در سال گذشته داشته باشیم، گفت: سال گذشته با همکاری صنایع، 4000 مگاوات صرفه‌جویی داشتیم و تابستان را به خوبی سپری کردیم که امید است بتوانیم در سال جاری نیز با کمک صنعت و با همین میزان صرفه‌جویی از تابستان 97 به خوبی عبور کنیم.
وی اذعان کرد: در برق، امکان ذخیره‌سازی وجود ندارد و 30 درصد مصرف انرژی در طول تابستان در ساعات پیک است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان گفت: تا هفت سال پیش، ساعات پیک بار در کشور فقط شب‌ها بود و ما می‌توانستیم با لامپ‌های کم مصرف و سایر اقدامات، مصرف انرژی را کاهش دهیم ولی از هفت سال پیش تاکنون با توجه به بهره‌گیری از سیستم‌های جدید، سرمایشی، پیک بار بین ساعات 12 تا 16 است.
علاقمندان خاطرنشان کرد: سال گذشته تاریخ وقوع پیک بار شرکت توزیع برق استان اصفهان ساعت 17 روز 20 تیر با 1723 مگاوات با رشدی 2 درصدی در استان بود که ما علیرغم این رشد مصرف، خاموشی هم نداشتیم که این امر نشان از همکاری صنایع دارد. این در حالی است که ما سال گذشته، با اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع و با همکاری صنایع، برای استان اصفهان سه میلیارد و 382 میلیون تومان آورده داشتیم که دو میلیارد و 150 میلیون تومان به صنایع پاداش دادیم و همواره تلاش کرده‌ایم تا بتوانیم پاداش‌های خارج استان را به داخل استان منتقل کنیم.
وی ادامه داد: 50 درصد پیک بار را صنعت تشکیل می‌دهد و از این جهت کمک صنعت در کاهش مصرف برق، بسیار مؤثر است.مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان از نصب کنتورهای فهام خبر داد و گفت: از دو سال پیش در کشور طرح فهام اجرا شد که نوعی هوشمندسازی کنتورهای برق بود و امروز در استان اصفهان از 24 هزار مشترک دیماندی، برای 19 هزار مشترک کنتور فهام نصب شده و برای اولین بار در کشور، ما اپلیکیشنی را طراحی کردیم تا متولی صنعت به اطلاعات برق خود در دوره کوتاه دسترسی داشته باشد که امید داریم از خرداد ماه سال جاری برای بخش صنعت، قابل استفاده باشد.
علاقمندان از همه صنایع خواست تا امسال نیز شرکت توزیع برق استان اصفهان را در تابستان سال جاری یاری دهند.
وی همچنین گفت: ما در 23 شهرستان استان اصفهان بیش از 300 مشترک صنعتی داریم که با ما همکاری می‌کنند.
علاقمندان بار دیگر تأکید کرد در چهار ساعت میان روزی بین ساعات 12 تا 16، شهروندان، صنایع و مشترکان شرکت توزیع برق استان باید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند تا در فصل تابستان کمبود برق نداشته باشیم.


  • خبرنگار: عاطفه اسداللهی‌نژاد
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر