بخش برق
1397/02/24 13:32:34
خاموشی یک لامپ 100 توسط هر مشترک برق یک میلیون نفر را تامین می‌کند
مدیرعامل شرکت توزیع برق یزد گفت: اگر سالانه تنها در استفاده از یک لامپ 100 وات توسط هر مشترک صرفه‌جویی کنیم معادل سه هزار کیلووات صرفه‌جویی و یا امکان برق‌رسانی به یک میلیون نفر در کشور فراهم می شود.
به‌‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمدرضا صحتی' روز دوشنبه در نشست هم اندیشی ائمه جماعات با متولیان صنعت آب و برق استان که با حضور مشاور فرهنگی وزیر نیرو برگزار شد، افزود: با توجه به رشد تعداد مشترکان و افزایش مصرف برق، هر سال شاهد رشد پنج تا هفت درصدی مصرف این انرژی در کشور هستیم.
وی با بیان اینکه مدیریت مصرف، یکی از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی است که در تولید رشد مستقیم دارد هدف از مدیریت مصرف را درست و مناسب مصرف کردن دانست.
 این مسئول بر لزوم سازگاری مردم استان با طبیعت در مباحث برق و آب تأکید کرد و گفت: سهم تعرفه بخش های مختلف این استان در حوزه برق متفاوت است به گونه ای که 34 درصد تعرفه صنعتی، 31 درصد تعرفه خانگی، 17 درصد تعرفه کشاورزی، 2 درصد عمومی و بقیه در سایر بخش هاست.
صحتی از افزایش سالانه پنج تا هفت درصد مصرف برق در کشور خبر داد و گفت: باید توجه داشته باشیم 85 درصد تولید برق کشور در نیروگاههای فسیلی، کمتر از 15 درصد از طریق نیروگاه‌های آبی و کمتر از یک درصد از طریق نیروگاه انرژی های نو تأمین می شود.
این مسئول با بیان اینکه نیروگاه جدید که به نیروگاه "مجازی" تعبیر می‌شود مدیریت مصرف است، ادامه داد: در این نیروگاه در سال گذشته چهار هزار مگاوات تولید یا صرفه جویی برق داشتیم و امیدواریم امسال این میزان افزایش یابد.
مدیرعامل توزیع برق یزد یادآور شد: هر سال در تابستان 90 درصد بار پیک مصرف برق برای 23 روز و در بخشی دیگر از این فصل، 95 درصد بار پیک شبکه تنها در 9 روز اتفاق می افتد بنابر این باید در مدیریت مصرف برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد خطاب به ائمه جماعات گفت: تریبون نماز جمعه و جماعت استان بهترین مکان برای نشر و نهادینه کردن مدیریت مصرف است تا این کار به عادت مردم تبدیل شود به‌ویژه با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و تجمع مردم در مساجد ، این موضوع مورد توجه جدی باشد.
  • خبرنگار: حسن غفوریان
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر