بخش آب
1397/02/02 16:16:00
مديرکل دفتر روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت نيرو خواستار شد؛
استفاده از ظرفيت بزرگ بسيج در فرهنگ سازي مصرف آب و برق
مديرکل دفتر روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت نيرو خواستار استفاده از ظرفيت بزرگ بسيج در فرهنگ‌سازي مصرف آب و برق شد و افزود: نقش بسيج در کمک به فرهنگ سازي مصرف و نهادينه شدن فرهنگ و گفتمان مصرف بسيار با اهميت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، "صديقه ببران" در نشست هماهنگي فرماندهان بسيج وزارتخانه‌ها و ادارات کشور با اشاره به نزديک شدن به فصل گرما و شروع استفاده از وسايل سرمايشي، گفت: با شروع فصل گرما،  20 هزار مگاوات انرژی صرف تامين برق وسايل سرمايشی مي‌شود.
مديرکل دفتر روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت نيرو ظرفيت عظيم بسيج در حوزه فرهنگ‌سازي را بسيار مهم خواند و افزود: بسيج همواره و در همه صحنه‌ها کمک حال کشور بوده است.
وي خود انگيزشي، داوطلبانه، اصول اخلاقي، کارگروهي، روحيه مشارکت، عدم وابستگي حزبي و جناحي، روحيه فرصت‌گرايي و آينده‌نگري، نگاه عام‌المنفعه و گستردگي در جامعه را از ويژگي‌هاي مهم بسيج دانست و افزود: بسيج حلقه قوي اتصال مردم است و بايد از اين ظرفيت کلان و ويژگي منحصر به فرد استفاده شود.
ببران 90 درصد از حجم آب مصرفي را متعلق به حوزه کشاورزي دانست و گفت: حدود شش درصد از این مایع حیاتی در بخش شرب و حدود چهار درصد در حوزه صنعت مصرف می‌شود.
وی اشکال اساسي را در بد مصرفي بخش‌هاي مختلف عنوان کرد و افزود: براي توليد هر هندوانه 286 ليتر آب مصرف مي‌شود و اين درحالي است که در سيستان و بلوچستان هندوانه‌هايي که با اين حجم آب توليد مي‌شوند از مصرف هم خارج مي‌شوند.
مديرکل دفتر روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت نيرو به استفاده از توان بسيج در بخش‌هاي کشاورزي و روستايي اشاره کرد و گفت: استفاده بي حد و اندازه از چاه‌هاي غيرمجاز و حقابه‌هاي زیست محیطی از ديگر چالش‌هاي این بخش است.
ببران به تشکيل کارگروه سازگاري با کم آبي با مصوبه دولت اشاره کرد و گفت: مقوله کم آبي در کشور از سال‌هاي گذشته و از زمان نياکان ما وجود داشته است و براساس برآوردهاي علمي تا 10 سال ديگر نيز ادامه دارد از اين رو سازگاري با کم آبي بايد به عنوان يک اصل قرار گيرد و زودگذر نباشد.
وي تصريح کرد: مردم زماني متوجه اهميت توليد برق از پنل‌هاي خورشيدي مي‌شوند که ارزش انرژي و آب براي آنان مشخص شود و وزارت نيرو تلاش دارد در پرتو نگاه عدالت اجتماعي و مسئوليت اجتماعي براي همگان دسترسي به نعامت آب و برق را فراهم کنيم.
مديرکل دفتر روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت نيرو نقش بسيج در کمک به فرهنگ سازي مصرف و نهادينه شدن فرهنگ و گفتمان مصرف را بسيار با اهميت دانست و گفت: وزارت نيرو با برگزاري جلساتي با مديران صداوسيما و استفاده از ظرفيت فضاي مجازي سعي در ايجاد فرهنگ مدیریت مصرف دارد.


  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر