بخش آب و فاضلاب
1396/12/22 16:25:51
مدیرامور شهرهای آبفای استان قم:
تنش آبی در شهر کهک/لزوم همراهی مردم برای گذر از بحران
در صورت که مردم همراهی نداشته باشند با چالش جدی در خصوص تأمین آب شهر کهک مواجه خواهیم شد.
طی مراسمی با حضور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم و امام‌جمعه، بخشدار و جمعی از مسئولان شهر کهک، تأسیسات آب‌رسانی این شهر به نام شهدای گران‌قدر مدافع حرم نام‌گذاری شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، امام‌جمعه شهر کهک در این مراسم که هم‌زمان با روز بزرگداشت مقام شهید برگزار شد با قدردانی از نام‌گذاری تأسیسات آب‌رسانی شهر کهک به نام شهدای مدافع حرم، کاشت درخت به نام شهدا را امری بسیار پسندیده و نیکو توصیف کرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرمومنی سیراب کردن تشنگان را از اعمال ارزشمند نزد خدا دانست و از تلاش‌ها و زحمات مدیرعامل و کارکنان خدوم شرکت آب و فاضلاب استان قم در خدمت‌رسانی و تأمین آب مردم قدردانی کرد.
* تنش آبی در کهک
مدیر امور شهرهای شرکت آب و فاضلاب استان قم نیز در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم ابراز داشت: امنیت امروز کشور ثمره خون شهدا عزیز و گران‌قدر است.
وی در ادامه سخنان خود به تشریح وضعیت آبی شهر کهک پرداخت و با بیان اینکه آب شهر کهک از دو منبع محلی تأمین می‌شود، اظهار داشت: با توجه به کمبود منابع آبی در این شهر، بخشی از آب شهر از پروژه عظیم انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم تأمین می‌شود.
احمد نکونام با اشاره به وضعیت دو چاه تأمین آب شهر کهک خاطرنشان کرد: این چاه‌ها در خوش‌بینانه‌ترین حالت تنها قادر به تأمین 43 درصد  آب شهر کهک هستند که البته این خبر خوبی نیست زیرا بخش عمده نیاز آبی این شهر از منابع غیربومی تأمین می‌شود که چالش‌برانگیز است.
وی با تأکید بر اینکه باید با تمام توان و ظرفیت به سمت استفاده بهینه از منابع گام برداریم، تصریح کرد: با توجه به انتقال آب از فاصله 300 کیلومتری به شهر کهک، این موضوع در اصل پدافند غیرعامل می‌تواند نقطه آسیب‌پذیر باشد لذا باید به منابع محلی اتکا و این ظرفیت‌ها را حفظ کنیم و سطح اتکا به منابع غیربومی را به حداقل برسانیم.
مدیر امور شهرهای شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به رشد 10 درصدی جمعیت شهر کهک در سال‌های اخیر، مصرف آب در این شهر را بسیار بالاتر از استاندار و یک و نیم برابر مصرف شهر قم اعلام کرد و گفت: گرچه به دلیل ییلاقی بودن و بافت شهری و روستایی این شهر می‌تواند بخشی از مصارف قابل توجه باشد اما با توجه به کمبود آب باید به سمت مدیریت عرضه و تقاضا گام برداریم.
وی شهر کهک را دارای تنش آبی دانست و از شهروندان خواست با توجه به کاهش نزولات آسمانی، سرانه مصرف خود را حداکثر به 200 لیتر در شبانه روز برسانند تا تابستان امسال را بدون بحران سپری شود.
نکونام در پایان تأکید کرد: در صورت که مردم همراهی نداشته باشند با چالش جدی در خصوص تأمین آب در شهر کهک مواجه خواهیم شد.
در ادامه این مراسم از خانواده‌های شهیدان عبدالمجید امیری و مهدی امیری از شهدای مدافع حرم شهر کهک تجلیل شد.
در پایان نیز با حضور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، امام‌جمعه، بخشدار و جمعی از مسئولان شهر کهک در کنار منبع تأمین آب شهر کهک 9 نهال به یاد 9 شهید مدافع حرم شهر کهک کاشته شد.
انتهای پیام/


  • خبرنگار: مهدي جعفري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر