بخش آب
1396/11/23 15:19:00
تقدیر از دکتر رضا اردکانيان در سمپوزیوم دانشگاه سازمان ملل متحد؛
مذاکره برای تاسیس انستیتوی بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران
هم‌زمان با پنجمین سالگرد تاسیس انستیتو دانشگاه سازمان ملل متحد در زمینه مدیریت بهم پیوسته منابع زیست‌محیطی (UNU-FLORES)، از نقش کلیدی و موثر دکتر رضا اردکانیان به‌عنوان مدير موسس این انستیتو تقدیر شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، طي سمپوزيومي که از سوي دانشگاه سازمان ملل (UNU) با حضور کارشناسان برجسته بین‌المللی و مقامات آلمانی در شهر درسدن آلمان برگزار شد، علاوه بر تقدير از فعاليت‌ها و کوشش‌هاي دکتر رضا اردکانیان، دستاوردها و اهداف آتي اين انستيتو نيز مورد بحث قرار گرفت.
UNU-FLORES  مؤسسه جدیدي است که با هدف توسعه دانش و اطلاع‌رسانی از سیاست‌گذاری‌های انجام شده در بخش‌هاي مختلف سازمان ملل متحد در خصوص پتانسیل مدیریت بهم‌پيوسته آب، خاک و پسماند، به‌عنوان رويکرد موثري در حفاظت از آب و تولید انرژی در آژانس‌هاي سازمان ملل متحد و دیگر نقاط جهان تاسيس شده و فعالیت می‌کند.
این موسسه در طول پنج سال فعاليت خود تبدیل به بخشی جدایی‌ناپذیر از دانشگاه و نظام گسترده سازمان ملل متحد شده که به دنبال کمک به حل و فصل مهم‌ترین مسائل و مشکلات جهانی در زمینه آب، خاک و پسماند است.
 در این سمپوزیوم همچنين محققان ارشد و پژوهشگران دانشگاهی UNU-FLORES نتایج حاصل از پروژه‌های پژوهشی در حال انجام خود را در ارتباط با چگونگي مشکلات ناشی از تغییرات آب و هوایی، شهرنشینی و تغییر کاربری زمین که می‌تواند با استراتژی‌های مدیریت بهم‌پيوسته حل شود، ارائه کردند.
در روز اول این سمپوزیوم، از نقش کلیدی و موثر دکتر رضا اردکانیان، که در دولت دوازدهم مسئوليت وزارت نيرو را عهده‌دار هستند و به عنوان مدیر موسس UNU-FLORES در اين رويداد علمي حضور داشت، تقدیر به‌عمل آمد.
پروفسور راتان لال، استاد خاكشناسي در اوهايو و رئيس کميته مشورتي UNU-FLORES درباره فعالیت اردکانیان در این موسسه گفت: دكتر اردكانيان در 5 سال گذشته با سخت‌کوشی، تعهد و اعتقاد به تعالی، UNU-FLORES را به بلوغ حرفه اي خود ارتقا داد و آن را به يك مركز تعالي جهاني شناخته شده در رويكرد مدیریت به‌هم‌پیوسته منابع زیستی (نکسوس) تبديل كرد.
وي ادامه داد: او پایه و اساس این موسسه را تقویت و آن را در مسیر پیشرفت‌های علمی هدایت کرده و اعتبار آن را در بین سازمان‌های بین‌المللی سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای جهانی افزایش داده است.
لازم به ذکر است، سخنرانان اصلی این سمپوزیوم، دیوید مالون، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس دانشگاه، نمایندگان وزارت علوم و تحقیقات دولت فدرال آلمان از شهر بن و ایالت ساکسونی، پروفسور مولن اشتاین هاگن، رئیس دانشگاه درسدن، رئیس کميته مشورتي بین المللی انستیتو UNU-FLORES و رضا اردکانیان به عنوان مدیر موسس انستیتوی دانشگاه سازمان ملل در زمینه مدیریت بهم پیوسته منابع زیست‌محیطی (آب، خاک و پسماند) بودند.
در این سمپوزیوم از کتاب 5 سال فعالیت انستیتو دانشگاه سازمان ملل طی سال‌های 2012 تا 2017 تحت مدیریت رضا اردکانیان رونمایی شد.
همچنین در روز دوم همایش، مذاکرات اولیه بین اردکانیان، وزیر نیرو و دیوید مالون، معاون دبیرکل سازمان ملل در خصوص تاسیس یک انستیتوی بین‌المللی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران انجام شد. در صورت توافق و تاسیس آن در ایران، این مجموعه تنها انستیتو دانشگاه سازمان ملل متحد در این زمینه در سطح جهان خواهد بود.
شایان ذکر است،  دکتر رضا اردکانیان موسس برنامه دهه بین المللی آب در شهر بن آلمان از سال 2007 تا 2017 نیز بوده است. 
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر