بخش آب
1396/11/25 14:33:00
اردکانیان در حاشیه جلسه هیأت دولت:
مرکز ملی مدیریت آب در کشور تأسیس می‌شود/ حقابه‌ها بر اساس سال نرمال محاسبه می‌شود
وزیر نیرو در حاشیه جلسه هیأت دولت از تأسیس مرکز ملی برای مدیریت آب در کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان وزیر نیرو ظهر امروز در جمع خبرنگاران در باره پرداخت آب بهای زیست‌محیطی به مناطق جنوبی که به گفته رئیس سازمان محیط زیست عدم پرداخت آن موجب آلودگی هوای استان‌های جنوبی در روزهای اخیر شده است، گفت: حقابه‌ها و تخصیص‌های آبی براساس سال نرمال آبی محاسبه و رهاسازی می‌شود، اما متأسفانه امسال سال بسیار کم آبی داشتیم به همان نسبت حقابه‌ها نیز کاهش یافته است.
وی عنوان کرد: با وجود این که بارش‌های کمی داشتیم، اما عدم کاهش سهم آب شرب بر مسئله حقابه‌ها نیز بار مضاعفی است، به طوریکه باعث کاهش آب مصرفی بخش‌های دیگر از جمله بخش کشاورزی شده است.
وزیر نیرو گفت: به دلیل کاهش بارش نرمال در سال و کاهش نیافتن آب بخش شرب متأسفانه حقابه‌ها به میزان تعیین شده تخصیص نیافته است.
اردکانیان با بیان اینکه رئیس‌جمهوری روز گذشته در جمع استانداران به خوبی به این مسئله اشاره کردند، تصریح کرد: حقابه‌های زیست محیطی مسئله مهمی است که امیدواریم شرایط آبی کشور و اولویت‌های آب شرب این امکان را فراهم کند که حقابه‌های زیست محیطی پرداخت شود.
وی درخصوص اینکه آیا با این میزان حقابه ها می‌توان مشکلات ریزگردهای اهواز و خوزستان را برطرف کرد: متأسفانه شرایط به گونه‌ای است که کشت بهاره هم تحت تأثیر این محدودیت‌ها است، البته این مسئله با مشارکت فعالان وزارت جهاد کشاورزی در حال برگزاری است که آگاهی‌های لازم به کشاورزان داده شود تا از ناحیه کمبود آب متضرر نشوند.
اردکانیان ابزار امیدواری کرد بتوان در صورت افزایش بارش‌ها، حقابه ها را نیز به میزان پیش‌بینی شده تخصیص داده شود.
اردکانیان در پاسخ به احتمال تکرار مشکلات برق خوزستان در اثر افزایش ریزگردها گفت: از سال گذشته فعالیت‌های خوبی در بخش برق وزارت نیرو انجام شده و نسبت به تعویض مقرهای سیلیکونی، شستشوی تاسیسات مختلف و تعویض بخش قابل توجهی از خطوط برق اقدام شود، به همین دلیل مشکلی در خصوص قطع برق اهواز نداشتیم.
وزیر نیرو تصریح کرد: البته گرد و غبار به تنهایی مشکل‌زا نیست، وقتی رطوبت بالا باشد، نشست گرد و غبارها بر روی تجهیزات مشکل جدی ایجاد می‌کند که البته در آلودگی اخیر به جز یکی دو مورد مشکل خاصی گزارش نشده است.
وی تأکید کرد: هیأتی از وزارت نیرو عازم منطقه هستند و با سازمان محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی جلساتی ترتیب داده‌اند تا مشکلی پیش رو نباشد.
وزیر نیرو درباره همکاری سپاه برای مسئله بارور سازی ابرها، یادآور شد: به طور کلی ظرفیت کشور در طرح‌های عمرانی به کار گرفته شده است و نیروهای مسلح نیز در این حوزه اعلام آمادگی کردند، سپاه نیز درباره کمک برای تدارک تجهیزات لازم برای اجرای طرح باروری ابرها اعلام آمادگی کرده که این همکاری آغاز شده و امیدواریم به نتایج مطلوب برسد.
اردکانیان گفت: اوایل دهه ۸۰ مرکز منطقه‌ای مدیریت آب را تأسیس کردیم که تحت پوشش یونسکو ۱۱ کشور منطقه در حد وزیر در شورای حکام این مرکز حضور پیدا کردند.
وی خاطرنشان کرد: این مرکز برای ایجاد فضای مناسب برای کارهای مشترک برنامه‌ریزی داشت و توانست تأثیرات بسیاری داشته باشد، به طوری که بعد از ۳۰ سال از امضای معاهده آب بین ایران و افغانستان، این مرکز توانست معاهده فوق را عملیاتی کند.
وزیر نیرو یادآور شد: تصمیم بر این است که این مرکز را فعال کنیم، ضمن اینکه یک مرکز ملی برای مدیریت آب در کشور ایجاد کنیم تا بتوانیم بر مشکلات این حوزه فائق آئیم.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر