بخش آب
1396/10/24 14:06:01
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان خبر داد:
کاهش 64 درصدی مخازن سدهای گلستان/ رودخانه‌های گلستان فصلی شده‌اند
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 172 میلی متر بارندگی داشتیم که نسبت به سال گذشته 26 درصد و نسبت به دراز مدت 5 درصد افزایش را شاهد هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علی نظری در گفت‌وگو با صدا و سیمای مرکز گلستان اظهار کرد: بارش دو روز اخیر نیز در استان 16 میلی متر بود که از این بارش حدود 2 میلیون متر مکعب به آب سدهای استان اضافه شد. هم اکنون 34 میلیون متر مکعب حجم مخازن سدهای استان معادل 12 درصد آبگیری شده در حالی که در سال گذشته در همین مقطع زمانی 95 میلیون متر مکعب از مخازن سدهای استان آبگیری شده بود که کاهش 64 درصدی را نشان می‌دهد.
وی با بیان این که مردم در فصل کشت پیش رو سعی کنند محصولات پر آب طلب را کشت نکنند، گفت: گرچه پارسال ما اخطاریه‌ها را به موقع دادیم ولی عمل نشد در نتیجه هم آب اضافی مصرف شد و هم مردم محصولی دریافت نکردند. امسال اگر مردم به اخطاریه‌ها دقت کنند خسارت‌های کمتری می‌بینند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان بیان کرد: وضعیت رودخانه‌های استان مناسب نیست چون چند سال خشکسالی و برداشت بیش از حد از سفره‌های آب زیرزمینی موجب شده است رواناب‌های ما نسبت به دراز مدت حدود 80 درصد کاهش پیدا کند واگر روند بیش برداشت سفره‌ها را ادامه دهیم رودخانه‌های ما تبدیل به رودخانه فصلی می‌شود.
نظری بیان کرد: در رودخانه‌های استان به دلیل خشکسالی های اخیر دبی پایه به حداقل رسیده و باید با کمک مردم این مساله را مدیریت نماییم.
  • خبرنگار: معصومه لولایی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر