بخش آب
1396/10/23 12:20:23
استقرار مدیریت مشارکتی جامع و پایدار منابع آب زیرزمینی در دشت نیشابور
پروژه استقرار مدیریت مشارکتی جامع و پایدار منابع آب زیرزمینی (ISPGWM) در دشت نیشابور آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در این خصوص گفت: به منظور توانمندسازی جوامع محلی و استفاده از دانش بومی بهره برداران منابع آب زیرزمینی در احیا و تعادل بخشی پروژه فوق از طرف شرکت مدیریت منابع آب ایران برای 4 دشت در 4 استان کشور شامل خراسان رضوی، فارس، کرمان و همدان تعریف و تصویب شد.
"محمدعلی نعمت نژاد" افزود: این پروژه با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و سازمان تعاونی روستایی استان و مشارکت بهره برداران به مدت 3 سال از دی ماه سال 96 تا سال 99 در دشت نیشابور اجرا می‌شود و هدف آن مشارکت جامع و پایدار ذینفعان و بهره برداران منابع آب زیرزمینی در احیا و تعادل بخشی دشت‌های پایلوت است.
وی با اشاره به بحران آب و نابودی دشت‌ها و در نتیجه آن به مخاطره افتادن معیشت و زندگی بهره برداران گفت: تغییر رفتار مبتنی بر آگاهی در استفاده از منابع آب برای همه افراد به ویژه مسئولان مرتبط و بهره برداران (چاه داران) ضرورت دارد.
نعمت نژاد گفت: نتایج اجرای این پروژه در سایر دشت‌های استان خراسان رضوی توسط مردم و با همکاری شرکت‌های بومی تعمیم داده خواهد شد؛ و امیدواریم با اجرای این پروژه تغییر شگرفی در نحوه بهره برداری از منابع آب زیرزمینی حاصل شود.
این پروژه توسط شرکت مشاور بومی و با استفاده از فنون فراتسهیل گری کارشناسان ژاپنی در مدت 3 سال در دشت نیشابور اجرایی می‌شود؛ و حداقل 150 کارشناس دولتی، تشکل‌های مردم نهاد و بیش از 3 هزار کشاورز ضمن آموختن دانش پایه آب و خاک نتایج آن را در مزرعه اجرا خواهند کرد.
  • خبرنگار: سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر