بخش انرژي
1396/10/19 18:23:32
دو تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت زیمنس و پژوهشگاه نیرو مبادله شد
به منظور توسعه همکاری‌های دوجانبه در حوزه پژوهش و فناوری، تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه نیرو و شرکت زیمنس امضاء گردید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، این تفاهم نامه‌ها با موضوع همکاری در حوزه‌های تحقیق و توسعه، سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌های مشترک در حوزه صنعت برق و گسترش فعالیت‌ها و همکاری‌های مشترک، توسعه تعاملات بین­‌المللی و نیز استفاده از تخصص و ظرفیت هر دو طرف مبادله گردید.
براساس این گزارش، بررسی سیستم‌های پیشرفته فناوری، برنامه‌ریزی توانمند‌سازی آتی در انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک، انتقال دانش فنی، همکاری در زمینه های تحقیق و توسعه (R&D)  از اصلی ترین دستاوردهای عملیاتی شدن این تفاهم‌نامه خواهد بود.
بدین منظور خدمات مشاوره و به‌كارگيري تجربيات طرفين در حوزه‌هاي فني و تخصصي شبكه‌هاي توزيع برق و همچنين موضوعات فناوری بومی در کشور از جمله توربین های گاز سری V94.2 که نزدیک به 20 درصد از ظرفیت تولید برق کشور را تشکیل می‌دهد در دستور کار همکاری مشترک بر پایه این تفاهم‌نامه قرار خواهد گرفت.
علاوه بر این طرفین تلاش خواهند داشت تا در راستای مدرن سازی زیرساخت‌های انرژی و رشد صنعت برق کشور، دانش فنی پیشرفته متناسب با ظرفیت‌های کشور را نیز منتقل نمایند. براین اساس به منظور عملیاتی شدن این توافقات، کارگروهی متشکل از نمایندگان پژوهشگاه نیرو و شركت زيمنس برای انتخاب اولویت‌های همکاری تشکیل خواهد شد.
شایان ذکر است شرکت زیمنس در سال‌های گذشته نیز تفاهم نامه‌هایی به منظور انتقال دانش و فناوری نوین در حوزه طراحی و تولید نسل جدید توربین‌های برق کلاس اف و اچ و ارتقای راندمان نیروگاه‌های گازی با احداث واحدهای بخاری با ایران مبادله کرده است و شناخت خوبی از صنعت برق کشور دارد که امضاء این تفاهم‌نامه با پژوهشگاه نیرو گام مثبتی در ارتقای ظرفیت فناوری و تحقیق و توسعه بخش برق کشور ایجاد خواهد کرد.
  • خبرنگار: خدیجه محمدی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر