بخش آب
1396/10/19 18:37:00
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی اعلام کرد:
جبران 40 میلیون مترمکعب کسری آب‌های زیرزمینی استان مرکزی در سال جاری
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی، گفت: با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی 40 میلیون مترمکعب کسری سفره‌های آب زیرزمینی استان مرکزی در سال جاری جبران شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، عزت‌اله آمره‌ای با بیان این مطلب افزود: در دشت‌های استان مرکزی سالیانه حدود 230 میلیون متر مکعب کسری مخزن داریم یعنی هر سال ذخایر سفره‌های آب زیرزمینی 230 میلیون مترمکعب کم شده و دیگر جبران نمی‌شود.
آمره‌ای تصریح کرد: حداکثر افت سطح آب زیرزمینی در شهرهای ساوه و کمیجان حدود یک متر و در سایر شهرهای استان حدود نیم متر است و بروز این مشکل خود نشان‌دهنده یک بحران بزرگ است و جبران کسری مخازن یکی از اولویت‌های مهم به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: خوشبختانه در سال جاری با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب همچون، انسداد چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتور هوشمند، فرهنگ‌سازی، تقویت گروه‌های گشت و بازرسی، توسعه مدیریت مشارکتی، مدیریت آب‌های سطحی و رودخانه‌ها، مدیریت یکپارچه حوضه آبریز و تعیین سطح کف شکنی چاه‌ها، 40 میلیون مترمکعب کسری سفره های آب زیرزمینی در استان مرکزی جبران شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی در خصوص تعداد چاه‌ها در این استان، اظهار کرد: 13هزار حلقه چاه در استان مرکزی وجود دارد که از این تعداد دو هزار و 600 حلقه چاه غیرمجاز می‌باشد.
وی گفت: از این دو  هزار و 600 حلقه چاه غیر مجاز یک هزار و 600 حلقه چاه مربوط به قبل از سال 85 و هزار حلقه پس از سال 85 است که تمام چاه‌های حفر شده بعد از سال 85 پر و مسلوب المنفعه خواهند شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی بر جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز تأکید کرد و افزود: ساماندهی چاه‌های غیرمجاز جزو اولویت‌های این سازمان است که با جدیت دنبال می‌شود به طوری که دو سال است هیچ چاه غیرمجاز جدیدی در استان حفر نشده است.
  • خبرنگار: مسعود بهاری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر