بخش آب
1396/08/16 14:14:31
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران خبر داد:
تثبیت مالکیت اراضی حریم و بستر رودخانه های تهران
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران از تثبیت مالکیت اراضی حریم و بستر رودخانه های تهران خبر داد.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران از تثبیت مالکیت اراضی حریم و بستر رودخانه‌های تهران خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدرضا بختیاری" در نشست مشترک شرکت آب منطقه ای تهران و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران در محل امور بهره برداری و نگهداری سد لتیان گفت: در حال حاضر مجموع حجم آب ذخیره شده در مخازن  سدهای امیرکبیر، طالقان، لتیان، لار و ماملو حدود 723 میلیون متر مکعب است در حالی که  این رقم در مدت مشابه سال گذشته 705 میلیون متر مکعب ثبت شده است.

وی با تاکید بر اینکه امروز مدیریت منابع آب از احداث سازه مهمتر است، تصریح کرد: استان تهران به دلیل وسعت پایین و جمعیت زیاد فقیرترین استان از نظر منابع آبی است به طوری که سرانه آب تجدیدشونده کشور 1700 متر مکعب بوده و این شاخص در تهران 200 متر مکعب می رسد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران تعداد چاه های غیر مجاز را 32 هزارو 782 حلقه عنوان کرد و گفت: میزان تخلیه این چاه ها حدود 219.49 میلیون متر مکعب است که حدود یک دهم برداشت کل چاه ها است. بنابراین عمده برداشت های غیر مجاز مربوط به چاه های دارای پروانه بهره‌برداری است که برای کنترل این بخش، نصب کنتورهای حجمی و کنتور فهام با جدیت در حال انجام است.
وی خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در سال 1396 باید هزارو 500   حلقه چاه غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه شود که تاکنون 615  حلقه چاه غیر مجاز مسدود شده و تا پایان امسال نیز نسبت به انسداد چاه‌های غیرمجاز باقیمانده اقدام خواهد شد.
وی با تاکید بر برخورد قاطع شرکت آب منطقه ای تهران با هرگونه تصرف حریم و بستر رودخانه های استان تهران گفت: با همکاری بسیار خوب دستگاه قضایی از ابتدای دولت یازدهم تاکنون هزار و 270  دستور قضایی برای قلع و قمع ، رفع  تصرف و آزادسازی اراضی اخذ شده است و فقط از ابتدای امسال 251 حکم قضایی در زمینه تصرفات غیرقانونی اجرا شده است.
وی با تاکید بر لزوم تثبیت مالکیت اراضی حریم و بستر رودخانه های استان تهران گفت: امیدواریم با همکاری دستگاه قضایی و سازمان ثبت اسناد حریم و بستر رودخانه ها در کوتاهترین زمان ممکن تثبیت مالکیت شده و از هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز جلوگیری به عمل آید.
بختیاری خاطرنشان کرد: اراضی حریم و بستر رودخانه ها طبق قانون در مالکیت دولت است که با تثبیت مالکیت این اراضی از تجاوز به این مناطق و در نتیجه آلوده شدن منابع آب جلوگیری به عمل می آید.
"صادق سعادتیان" مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران در ادامه با ارائه گزارشی از جانمایی رودخانه ها در بانک کاداستر استان، گفت: حرکتی که با همکاری شرکت آب منطقه ای تهران آغاز شده باعث پیشگیری از تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها  و تثبیت مالکیت اراضی این بخش می شود.
وی افزود: ازسال 92 تاکنون 787 کیلومتر رودخانه هایی که عملیات تثبیت مالکیت آنها ابلاغ شده، در سامانه کاداستر ثبت شده است که امیدواریم پس از این جلسه و با همکاری شرکت آب منطقه ای تهران این روند شتاب بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع، به محض تکمیل نقشه و مستندات لازم، اسناد مالکیت اراضی حریم و بستر رودخانه های استان تهران ظرف مدت یک ماه از تاریخ تکمیل مدارک صادر می شود.
 
  • خبرنگار: نرگس شیخ الاسلام
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر